Karbist välja: 360° video- ja fotokaamera Ricoh Theta S

, Photopointi ajaveebi peatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Ricoh Theta S
Ricoh Theta S Foto: Photopoint

Ehk oled oma Facebooki seinal või YouTube`is juba kohanud 360-kraadilist interaktiivset videot? Sellist, mille peal hiirega lohistades saab igas suunas ringi vaadata? Nüüd on Eestis müügile jõudnud kaamera, mis selliseid interaktiivseid videoid ja ka fotosid ilma suurema vaevata luua aitab. See on Ricoh Theta S.

Ricoh Theta S kaameral on kummalgi pool kaks kumerat kalasilmläätse ja nende taga 12 MP lahutusvõimega pildisensorid. Seega on ühes kaameras tegelikult kaks kaamerat. Need salvestavad kogu ümbritseva ala fotona või videona 8GB suurusesse sisemällu või saadavad interaktiivse videopildi otse LIVE streamina YouTube eetrisse.

Photopointi ajaveeb on jälginud Ricohi 360-kraadilise kaamera areguteed alates selle kõige varajasemast etapist – hetkest, kui Pentax 2012. aasta Photokina fotomessil Theta prototüüpversiooni näitas (vaata videot “Silmad peal: Pentaxi panoraamkaamera prototüüpversioon Photokina fotomessil“).

Aasta pärast seda lansseris Ricoh esimese Theta kaamera, mis pildistas 6 MP sfäärilisi panoraanfotosid (vaata videot IFA messilt). 2014 aastal tuli välja edasiarendatud Ricoh Theta m15, mis oli poole kiirema WiFi ühendusega ja juba ka video salvestamise võimalusega. Ja selle järel tuligi uusim versioon Theta S, mille sensori lahutusvõime oli juba poole suurem kui eelmistel kaameratel. Selle kaamera siin postituses karbist välja võtamegi.

Ekraani Ricoh Theta S kaameral ei ole – ja polegi vaja, sest kuna kõik jääb nagunii peale, siis ei ole tähtis mitte kadreering vaid vaatepunkti valik. Pildistamiseks/filmimiseks pole vaja teha midagi muud, kui asetada kaamerasilm soovitud vaatepunkti ja vajutada päästikut kaamera peal või (WiFi abil ühendatud) nutitelefoni ekraanil.

Alloleva foto pildistamiseks asetasin Ricoh Theta S kaamera paari meetri pikkuse monopodi otsa ja kasutasin nutitelefoni distantspäästikuna. Pildistasin automaatrežiimis vaikeseadetega. Selline näeb Ricoh Theta kaameraga pildistatud foto välja tavafotona:

Foto: Lauri Veerde/Photopoint

Seda, millised tulid samad fotod  interaktiivsena, vaata Photopointi ajaveebis.

Kõikide interaktiivsete vaadete puhul tuleb silmas pidada, et mida lähemal on huvitavad objektid, seda efektsem tuleb foto. Kalasilmast tuleneva lainurga tõttu tunduvad asjad fotol palju kaugemana kui nad tegelikkuses silmaga vaadates on. Just sellepärast peals ka Thetaga pildistades actionile võimalikult lähedale minema.

Kuna Ricoh Theta mõlemal küljel on välja ulatuv lääts, siis saab kaamerat lauale asetada vaid niimoodi – vasakule küljele. Objektiivi kaitseks on soovitatav Thetat alaliselt vutlari sees hoida.

Foto: Lauri Veerde/Photopoint

Theta plastikust korpus tundub käes kvaliteetne ja on visuaalselt ilus. Korpuse mõlemad küljed on kaetud üleni pehme kummist kattega, tänu millele on Thetat hea kindel pihus hoida. Käte kreemitamine on aga Theta kasutamise korral pigem ebasoovitatav, sest need rasused näpujäljed ei taha sellelt mõnusalt sametiselt kummipinnalt enam kuidagi maha tulla.

Sisse lülitatuna löövad esiküljel helendama ikoonid, mis kannavad endas olulist informatsiooni. Päästikunupu kohal on lihtne täpp, mis helendab siniselt – kui aga aku tühjaks saama hakkab, lööb see oranžilt särama. Allpool näitab leviikoon, et WiFi on sisse lülitatud. Sellest allpool olev ikoon annab omakorda teada, kas kaamera on video- või fotorežiimis.

Theta ülemises osas on mikrofoniaugud – et videot filmides salvestuks ka heli. Theta all on aga MicroUSB pesa ja HDMI pesa. Nende keskel on statiivikeere, mis pole kahjuks mitte metallist vaid plastikust. Akut Theta S kaamera seest eemaldada ei saa ja mälukaardipesa sellel ka ei ole. 8GB sisemälust peab nii video kui ka fotode salvestamiseks piisama.

Foto: Lauri Veerde/Photopoint

Ricoh Theta S kaameraga pildistatud fotod ja videod on midagi hoopis teistsugust, kui me harjunud oleme. See on  põnev maailm, mis oma väga tehniliste nõudmiste tõttu on seni olnud vaid valitud profifotograafide pärusmaa. Ricoh on selle nüüd läbi spetsiaalse kaamera ja nutirakenduste kõigile kättesaadavaks muutnud.

Theta S kaameraga filmitud videoid saab sama soojaga Facebooki üles laadida. Ka YouTube kanalisse saab Theta S videoid interaktiivsetena laadida ja lisaks toetab YouTube ka Live video otseülekandeid. Theta S kaameraga tehtud fotode järeltöötlusvõimalused on THETA+ rakendust kasutades väga põnevad – lisaks interaktiivsetele fotodele ja time-lapse videotele võimaldab see luua ja jagada huvitavalt projitseeritud väljalõikeid sotsiaalmeediasse ja mujale internetis. Ja kui sul juhtub olema mõni selline peakomplekt nagu Google Cardboard või Gear VR või Homido… Siis saad nutitelefoni selle sisse lükata ja Ricoh Theta S abil virtuaalsesse reaalsusesse sukelduda. Tulevik on siinsamas.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles