Iraagi kurdid said eestlaste loodud kohtute infosüsteemi

Aivar Pau
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kurdistani mees eestlaste loodud infosüsteemidega varustatud kohtuhoone laua taga
Kurdistani mees eestlaste loodud infosüsteemidega varustatud kohtuhoone laua taga Foto: Erakogu

Iraagis Kurdistani regioonis avatakse 4. juunil Eesti tarkvaraarendusettevõtete loodud kohtute infosüsteem.

Uuendus sai teoks, kuna Kurdistani regionaalvalitsuse Sulaymaniyah kubermangu kohus kuulutas 2014.aastal välja hanke kohtuinfosüsteemi loomiseks. Infosüsteemi loomise eesmärgiks oli seni paberil töötava kohtusüsteemi muutmine digitaalseks kõikides nendes kohtutüüpides.

Hanke võitiski Eesti IT firma Aktors. Järgnes arenduslepingu sõlmimine sama aasta oktoobris ning lepingu täitmiseks kaasati mitmeid Eesti ja kohalikke alltöövõtjaid. Suuremad nendest on Net Group, Võrguvara, Primend ja Meco. Appi tuli ka Registrite ja Infosüsteemide Keskus, kus on kasutusel Eestis toimiv analoogne infosüsteem.

Süsteem anti tellijale üle mai lõpus ning selle pidulik avamine toimub Iraagis 4.juunil - osalevad Kurdistani regionaalvalitsuse juhtivad poliitikud, Kurdistani ülemkohtu juhid ja Sulaymaniyah kubermangu esindajad.

Kahe miljoni elanikuga Sulaymaniyah kubermangu kohtusüsteem sisaldab kõiki tavalisi kohtutüüpe - alates tsiviilkohtutest ja  lõpetades kriminaal- ja apellatsioonikohtutega. Kokku on süstseemis 31 kohtumaja ja inimesi töötab neis 450.

Esimene tsiviilkohus läks uuele loodavale süsteemile üle juba 2015. aasta aprillis.Tänaseks on sellega liitunud kõik kohtutüübid. Süsteemiga on liidestatud ka prokuratuur ja politsei.

Projektikäigus ehitasid Eesti firmad välja kogu vajamineva taristu alates serveriruumidest ja kaabeldusest kuni tarkvarani välja. Samuti koolitati süsteemikasutajaid ja aidati lahendust kasutusele võtta. Tehniline tugi jätkub veel kolmaastat pärast süsteemi üleandmist.

« See projekt oli üks esimesi tõsiseltvõetavaid infosüsteeme antud regioonis ja Eesti edu e-valitsemise lahenduste vallas on selles piirkonnas hästi teada. Kurdistani Ülemkohus jälgib antud projekti kulgu Sulaymaniyah kohtus ja selle edukal rakendumisel kavatsetakse süsteemi laiendada ka teistesse regiooni kubermangudesse,» ütles Aktorsi juht Aleksander Reitsakas.

Kurdistani regioon on täna silmitsi väga tõsiste väljakutsetega, alates vajadusest kaitsta regiooni ISIS’e eest ja lõpetades riiki tabanud majanduslangusega. Siiski panustab Kurdistani regionaalvalitsus Reitsakase sõnul täna tulevikku ja on asunud looma kaasaegseid tulevikulahendusi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles