Ülikrussis juuksed, lukustuv kael ja värvifilter – 12 viisi, kuidas tooteinsener inimkeha täiustaks

Riin Aljas
, teadustoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Formosa võtaks täielikult välja näiteks pimesoole, mandlid ja meeste nibud.
Formosa võtaks täielikult välja näiteks pimesoole, mandlid ja meeste nibud. Foto: Martin Poole/picture alliance / moodboard

USA väljaanne Tech Insider palus tooteinseneril Dan Formosal nimetada viise, kuidas ta inimkeha efektiivsemaks muudaks. Formosa portfoliosse kuulub ka näiteks esimene IBM-i koduarvuti klaviatuur. 

Juuksed

Juuste eesmärk on pead päikesekiirguse eest kaitsta ja seda jahutada. Formosa nägemuses oleks aga kõigil inimestel ülikrussis juuksed, mis aitaks võimalike lööke ja pea äralöömisi pehmendada. Mõnes mõttes toimiks sasipea kiivrina.

Kolju

Formosa arendaks inimestele veel teisegi kolju: kui üks katki läheb, oleks teine veel alles ja aju kaitstud.

Aju

Põhjus, miks me muretseme pärineb evolutsioonist, sest nii tabasime vaenlaste eest plehku panna. Tänapäeval, kui füüsilist ohtu on aga vähem, on meil need refleksid alles ja suur osa inimesi muretseb lihtsalt liiga palju. Formosa programmeeriks aju ümber nii, et aju suudaks tõelistel ja ebaratsionaalsetel hirmudel paremini vahet teha.

Silmamuna

Ehkki nägemine moodustab meie meeltest ligi viiendiku, kaitseb seda vaid üliõrn kiht. Formosa muudaks silmalaud pigem tugeva kesta laadseks.

Silmanägemine

Üks põhjus, miks linnud paremini näevad, peitub nende võimes eristada tunduvalt rohkem värve kui inimestele teada. Nii suudab kotkas saaki märgata rohkem kui kolme kilomeetri kauguselt.  Formosa lisaks silmadele uue värvifiltri, mis suudaks rohkem värve tuvastada.

Kael

Inimese pea kaalub umbes 4.5 kilogrammi. Arvestades kaela suurust ja ehitust on see parajalt raske  ning aja jooksul võib nõrk kael tekitada selja- ja rühiprobleeme. Formosa lisaks inimkehale lihased, mis lukustaks kaela nii, et magama jäädes ei kipuks pea ühele või teisele küljele kukkuma. Süsteem töötaks sarnaselt hobuste jalgadega, mille lukustusvõime laseb hobustel püstijalu magada.

Õlg

Õlal on ühed õrnemad liigesed ja seetõttu maadleb suur osa inimesi liigesest välja tuleva õlaga, mis tekitab põrgulikku valu. Formosa ehitaks õlga süsteemi, mis hoiaks seda paigal, ent samas säilitaks painduvuse.

Selgroog

Koos ajuga hoiab just selgroog inimkeha kõige olulisemat informatsiooni.  Kahel jalal kõndimise tõttu kaitseb seda aga vaid väike «toru». Formosa vaataks aga evolutsiooni ja kahel jalal kõndimise uuesti üle, et meie kõhud saaksid samuti lülisammast kaitsta

Kasutud kehaosad

Kui Apple’i või Tesla insener paiskaks turule toote, millel oleks küll kenad, aga täiesti kasutud osad, lastaks ta lahti. Ometigi on meie kehas sellised osad olemas. Nende hulka kuuluvad näiteks pimesool, mandlid ning meeste nibud. Formosa eemaldaks need kõik, et olulisematele kehaosadele rohkem ruumi anda.

Ranne

Inimesed töötavad oma elust umbes 90 000 tundi ning üha enam tähendab see laua taga töötamist, koos klaviatuuril toksimise ja hiire ning ekraani liigutamisega. Ometigi ei võta enamik meie töövahenditest ikka veel randmete eripära arvesse ning pikas plaanis võib see tähendada randmevalu. Formosa kavandaks käe, mis oleks nii tugev, et klaviatuur käes asuvaid närve ei mõjutaks.

Põlved

Põlvedel on nii vähe toetust, et samahästi võiks need klaasist olla. Formosa tekitakski põlvedele konna lõugadega sarnased täispuhutavad polstrid.

Varbad

Varba ära löömine on elu üks tühisemaid aga samas valusamaid sündmusi. Formosa muudaks varbaid nii, et kui millegi vastu läheme, painduks varbad automaatselt küljele. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles