EASi maagilised petjad on nüüd kriminaalasjas kahtlustatavad

MagicSIM'i veeb

FOTO: Internet

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS)  miljoneid eurosid toetust saanud ja selleks sõna otseses mõttes maagilisi lubadusi andnud ettevõtjad on tänaseks tunnistatud kuriteos kahtlustatavaks.

EAS pöördus nimelt aasta eest Postimehes ilmunud info põhjal prokuratuuri poole avaldusega uurida juhtumit, kus Tallinnas tegutsevad ettevõtjad lubasid enam kui 2,5 miljoni euro suuruse megatoetuse eest luua SIM-kaardi nimega MagicSIM, mis töötab kõigis maailma mobiilivõrkudes.

Riigiprokuratuur alustaski kriminaalmenetlust soodustuskelmuse paragrahvi järgi ning uurimine teadlikult valeandmete esitamise kohta käib siiamaani. «Kõnealune asi on veel kohtueelses menetluses. Kahtlustus on esitatud neljale isikule: ühele juriidilisele ja kolmele füüsilisele isikule,» ütles riigiprokuratuuri pressiesindaja Kristina Kostina eile Postimehele.

Kahtlustuse saanud ettevõtteks on OÜ Meratel, mille kaudu toimus prokuratuuri andmeil lisaks valeandmete esitamisele ka rahapesu - soodustuskelmusega saadud tulu legaliseerimiseks kasutati mitmeid riike hõlmavate rahaülekannete tegemist ja näiliste lepingute sõlmimist. Juhtumit uurib keskkriminaalpolitsei.

Juhtumi  juured viivad otsapidi juba 2011. aasta juunikuusse. Just siis laekus EASile taotlus ettevõttelt nimega MeraTel OÜ. Mustamäel Liimi tänaval asuvasse ärihoonesse sisse kirjutatud alustav firma küsis suure summa arendustöödeks, mille tulemusel pidi valmima enneolematuid võimalusi pakkuv tehnoloogia.

Magic SIM – just sellist nime kandis projekt, mille teostumisel valminuks universaalne ettemakstud SIM-kaart, mis võimaldaks kasutada mobiilsideteenuseid eri riikides kohalike tariifide alusel.

Füüsiliselt oleks olnud küll tegemist samasuguse SIM-kaardiga nagu meil kõigil telefonides, aga see pidavat võimaldama siduda justkui mitu telefoninumbrit, mis aidanuks erinevates riikides vähendada rändlustasudega seotud kõrgemaid kulusid.

Ehk siis tegemist poleks olnud füüsilise asjaga, vaid lahendusega, mille kontrollimine võib osutuda vägagi keeruliseks, eriti kui see kuskil veel reaalselt kasutusel pole.

Ka väga suured ja rahvusvahelised Eestis tegutsevad ettevõtted saavad üliharva endale lubada IT-arendusprojekte, mille kulud ulatuksid miljonitesse. Meie alustavad ettevõtted võitlevad palehigis 10 000 euro suuruste preemiarahade nimel. Ja siis tuleb järsku ettevõte, mille projekti eelarve pole vähem ega rohkem kui 6,7 miljonit eurot.

Sellise summa eest saaks palgata aastateks kümneid arendajaid, osta sisse võimsat tark- ja riistvara. Täpselt nii suured väitis aga arendustööde kulud olevat MeraTel ja neid väiteid jäädi uskuma. 2 360 500 eurot ehk 35 protsenti üldsummast oli nõus enda peale võtma EAS, ülejäänu pidi taotluse esitanud noormeestel endal olema.

EASi toetuse väljamaksmine toimub üldjuhul pärast kulude tegemist. Seega ei mingeid ettemakse. Väidetavad arendustööd lükati käima ja esmase järelauditi käigus kontrolliti nii dokumente kui ka protseduurireeglite järgimist ning mingisuguseid kahtlusi ei tekkinud – projekti tegevused olid nende põhjal piinliku täpsusega ellu viidud ja tehnoloogia välja töötatud.

Muinasjutt purunes

Veelgi enam, maagilise toote loojad pöördusid aastal 2013 taas EASi poole uue taotlusega saada sadu tuhandeid eurosid väidetavalt valmistoote turustamiseks laias maailmas. Ka sel korral läks kõik õnneks – väidetava kampaania hind oli kokku 378 000 eurot ning 189 000 sellest oli nõus kandma EAS.

Kõik tundus lausa muinasjutuliselt ilus ja osapooled paistsid tulemustega rahul olevat. Mustad pilved hakkasid kogunema aga pärast seda, kui käesoleva loo autor mullu suvel huvi hakkas tundma, kuidas miljonite eest loodud maagiline tehnoloogia käiku on läinud ja millist kasu maailm sellest on saanud.

Üks blogipidaja oli juba veidi varem avastanud, et lukustatud ukse taga asuv ettevõtte kontor on kuidagi tühjavõitu, ning teinud veidi uurimistööd ka omafinantseeringute tausta asjus, märkas seal kahtlasi rahaliigutusi taotlejate vahel.

Uurimise käigus selguski kurb tõsiasi – aastaid hiljem polnud imetehnoloogia ikka veel kuskil kasutusel – ei Euroopa Liidus ega väidetavatel tegelikel sihtturgudel Venemaal, Ukrainas ega Hiinas.

MeraTel OÜ juhataja Igor Nikulin tunnistas toona Postimehele, et sanktsioonide tõttu peatati projekt Venemaal, sõjaseisukorras olnud Ukrainas projekt küll väidetavalt arenes, kuid vajas lisainvesteeringut.

Nikulini sõnul loodi Ukrainas tegutsemiseks ettevõte ВІВЕКС УКРАЇНА, käisid läbirääkimised mobiilioperaatoriga PeopleNet ning Eesti maksumaksja rahaga loodud tehnoloogia pidi kasutusele võetama möödunud aasta lõpus.

Igor Nikulin teatas aprillis, et projekt muudkui aga areneb ja areneb ning veelgi enam – sündinud on uusi värvikaid ideid. Kuid tulemusi veel ette näidata polevat.

«Praegu on meil näiteks plaanis platvormis luua võimalus töötada üldse ilma SIM-kaardita. Selleks proovime kokku leppida, et väljastada nutitelefonid, kuhu on sisseehitatud automatiseeritud roaming’u-profiili laadimine,» kinnitas Nikulin.

Mees märkis ühtlasi, et miljoniarendust ellu viinud ettevõte on pöördunud ka oma Hiina partneri poole, kes väidetavalt juba kasutab MagicSIMi platvormi, et eraldada testiks ajutiselt mõned oma SIM-kaardid.

Nähtavasti pidas Nikulin silmas Hongkongis registreeritud firmat Optiroam, mille omanikeringis oli vähemalt algul mees nimega Andrei Ivanov, kes laenas MeraTelile ühe Šveitsi ettevõtte kaudu omafinantseeringu tarvis raha, et Nikulin saaks EASilt raha välja pumbata. Nüüdseks on veebiavaruste andmeil Optiroami eesotsas siiski keegi kohalik.

«Nad lubasid oma süsteemis testimiseks konto teha ja selle kuu lõpus meile SIM-kaardid edastada,» kirjutas Nikulin. Loomulikult ei saanud teoks ka väidetava Ukraina partneri plaan MagicSIMi põhjal imekaarte väljastama asuda.

Tagasi üles