PwC Legali advokaat: estcoini idee on väga intrigeeriv

Priit Lätt

FOTO: Erakogu

Idee asuda riigi tasandil oma rahvuslikku krüptoraha emiteerima on väga intrigeeriv, ent esmalt tasuks korda teha selle valdkonna seadused, leiab krüptorahade valdkonnaga väga hästi kursis olev advokaadibüroo PwC Legal partner ja vandeadvokaat Priit Lätt.

«Olen estcoini ideega kursis juba mõnda aega ning riigi ICO (esmane krüptomüntide emiteerimine) on vägagi intrigeeriv idee. Arvestades Eesti head IT-mainet ja väiksust võib tõesti küsida, et miks mitte just siin – see oleks maailmas esmakordne, see oleks kõva sõna,» märkis Priit Lätt, kes on ühtlasi tegev ka Eesti Krüptoraha Liidu juhatuses.

Lätt märkis, et eriti rõõmustab teda idee juures asjaolu, et algatus tuleb riigiasutusest.

«Veel mõne aasta eest oli Eesti riigi suhtumine kogu krüptorahade valdkonda väga tõrjuv, sellest ei tahetud midagi kuulda. Väärib meenutamist Otto de Voogdi kohtuasi, mis kestis kaks  aastat ja päädis Riigikohtu lahendiga 2016. aasta kevadel,» rääkis vandeadvokaat.

Seega oma ICO korraldamise lennuka idee kõrval võiks Eesti riik olla tema sõnul veelgi innukam ja eesrindlikum ühe oma põhiülesande täitmisel - seaduste ja normide väljatöötamisel ja juhiste andmisel ettevõtjatele -, et ICO-de õigusraamistik saaks korralikult paika ja turuosalistele selgeks.

«Praegu valitseb ICO-de ümber liiga palju õigusselgusetust ning halle varjundeid on rohkem kui vaja. Esimeses etapis tuleks anda selged juhised ning seejärel analüüsida kehtivate regulatsioonide muutmise ja uute loomise vajadust,» lisas Lätt.

Idee luua rahvuslik krüptoraha estcoin käis üleeile välja e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus. Tema arvamuse kohaselt võiks estcoine hallata ja esmase krüptomüntide pakkumise (Initial Coin Offering – ICO) läbi viia Eesti riik.

Eelmainitud ICOd on saanud mitmele ettevõttele rahastuse kogumise vahendiks ning Korjus leiab, et sama hästi võiks müntide esmase väljastamise korraldada ka Eesti riik.

«Seepärast pakume välja estcoinid, mis võiksid võimaldada igaühel investeerida Eesti riiki,» sõnas Korjus. «On mitu võimalust, kuidas seda initsiatiivi struktureerida, kuid on oluline, et estcoini investeerijad teeniksid vaid siis, kui kogu Eesti teenib.»

Tagasi üles