iDeal kampaania

Enneolematu otsus: Itaalia trahvis Apple'it ja Samsungi aeglaste mobiilide eest

Mobiiltelefonid. Foto on illustratiivne.

FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Itaalia konkurentsiamet sai täna hakkama enneolematuga:  tehnoloogiahiidusid Apple'it ja Samsungi trahviti vastavalt 10 ja 5 miljoni euroga telefonide tahtlikult aeglasemaks muutmise ehk niinimetatud plaanitud tarbetuse eest.

Kuigi nutiseadmete tootjaid on pikalt sellises tegevuses süüdistatud, on kolmapäevane otsus tõenäoliselt esimene kord, kui neid selle tava eest karistatakse.

Otsuses tuuakse välja, et Apple ja Samsung sundisid teadlikult vanadele telefonidele peale operatsioonisüsteemi uuendusi, mis neid oluliselt aeglasemaks muutsid. Selle eesmärgiks oli sundida tarbijaid telefone välja vahetama ja uuemaid mudeleid ostma.

Apple'i puhul oli trahv suurem seetõttu, et lisaks plaanitud tarbetusele, ei jaganud Apple tarbijatega informatsiooni oma liitiumakude eluea kohta ega ka mitte selle kohta, kuidas nende eluiga pikendada.

Möödunud aastal tunnistas Apple, et see tõepoolest aeglustab uuenduste kaudu vanemaid nutiseadmete mudeleid. Õigustuseks toodi aga hoopis see, et nõnda tahetakse seadmete eluiga pikendada ja vältida ootamatuid väljalülitumisi.

Tagasi üles