Sisuturundus

Kolmandikul eestlastest on kodus üle viie internetiga ühendatud seadme: kuidas neid kaitsta?

FOTO: Samsung

Samsungi ja küberhügieeni ettevõtte CybExer Technologies koostöös valminud küberturvalisuseuuring näitab, et 33% eestlastest on kodus juba üle viie internetiga ühendatud seadme, 60% vastanutest on neid 2 – 4.

Samsung Eesti koduseadmete tootekoolitaja German Baranovi sõnul on meie mobiilid juba tihtipeale üsna hästi kaitstud ja selle olulisusest ollakse teadlikud. Koduseadmetega võivad aga asjalood olla teistmoodi. „Mure seisneb selles, et tihtipeale ei oma me isegi head ülevaadet, kuivõrd suur arv seadmeid meie kodus internetti on ühendatud. Tänapäeval võib poest leida internetti ühendatud lambipirne, koduseid turvakaameraid, külmikuid ja isegi hambaharju,“ rääkis Baranov

Seetõttu on tähtis küberturvalisusele mõeldes vaadata üle ka kodused seadmed, et sealtkaudu ükski pahalane inimeste koduvõrgule ligi ei pääseks. German Baranov annab selleks puhuks mõned kasulikud soovitused

Mis seadmed sul üldse on?

„Enne korraliku koduse küberhügieeni läbiviimist tuleb kõigepealt saada põhjalik ülevaade, millised seadmed on kodusesse internetivõrku ühendatud. Kuna täna on inimestel tihtipeale palju erinevaid seadmeid, siis on võimalik, et mõned seadmed võivad meelest ära minna,“ rääkis Baranov.

Hea viis kodusesse võrku ühendatud seadmetest ülevaate saamiseks on telefonirakendus Fing, mis on tasuta saadaval nii Android kui iOS operatsioonisüsteemidele. Peale rakenduse allalaadimist tuleb telefon ühendada kodusesse wifi võrku ning seejärel avada rakendus. Järgnevalt kuvatakse kasutajale mugav ülevaade seadmetest, mis tema koduse võrguga on ühendatud.

FOTO: Samsung

Kaitse parooliga kõik seadmed

Üldiselt toimib internetiga ühendatud seadmete koju paigaldamine nii, et peale paika sättimist tuleb endale luua kasutaja, kuid kõik seadmed ei pruugi seda nõuda. Sellest tulenevalt on väga oluline, et kõik seadmed oleksid parooliga kaitstud. Kõige lihtsam viis seda tagada on uurida iga internetiga ühendatud seadme kasutusjuhendit ning selgitada, millised on konkreetse seadme puhul võimalused selle kaitsmiseks.

„Üheks näiteks ohust, mis puudulike paroolide tõttu võib tekkida, on kodused wifi-turvakaamerad, kus parool on hooletusest või teadmatusest muutmata jäänud. Sellised seadmed on kergeks saagiks küberpättidele ning olukorra muudab eriti ebameeldivaks see, et kasutajat on võimalik reaalajas video vahendusel jälgida,“ ütles Baranov.

Mitu koduvõrku

Hea viis internetti ühendatud seadmete turvalisuse tõstmiseks on luua neile eraldi wifi võrk ning kaitsta see põhivõrgust erineva parooliga. Soovi korral võib kaaluda ka mitme võrgu loomist. Siis saab näiteks valgustid ja kaamerad ühendada ühte ning nutikõlarid ja teleka teise võrku.

See loob olukorra, kus kodusesse võrku ja sealsetele seadmetele ligipääsemiseks ei piisa pätile vaid ühe parooli arvamisest. Nii saab rünnaku korral suurema kahju ära hoida. Siinkohal on range reegel muidugi see, et iga võrgu parool peab olema erinev ning maksimaalselt keeruline. Neid võrke võib vaadata kui kasutajaid internetis – kui rakendad kõigi kasutajate puhul sama parooli, siis on ühe parooli arvamisel pätil koheselt ligipääs kõigile teistele kasutajatele. Kui paroolid on erinevad, siis vaid ühele.

Kaitse kõige olulisemaid seadmeid

Koduseadmete turvalisusele mõeldes on oluline meeles pidada ka seda, et üldiselt on nende puhul üks seade, mille kaudu kõiki teisi masinaid mugavalt kontrollida – telefon. Seega lisaks iga individuaalse seadme kaitsele tuleb turvata ka telefoni. Selleks on mitmeid erinevaid viise. Näiteks tasub vältida avalikke wifi võrke, kuhu võib ühenduda ükskõik kes ning mille turvalisus ei pruugi olla tagatud. Samuti tasub alati ära teha kõik tarkvarauuendused, mida telefon kasutajale soovitab. Lisaks telefoni uuendustele tasub end hoida kursis ka teiste koduseadmete turvauuendustega ning need alati ära teha.

„Näiteks Samsungi telefonidel on selleks puhuks paigaldatud Knox turvasüsteem, mis lubab paigutada tundlikud failid telefonis spetsiaalsesse kausta, mida on vaja eriti turvalisena hoida. Samuti kasutab süsteem VPN lahendust, mis turvab telefoni ebaturvaliste wifi võrkude ja pahatahtliku koodi eest. Lisaks telefonidele on Knox turvasüsteem olemas ka näiteks käesoleva aasta QLED teleritel, kus süsteemi eesmärgiks on muuhulgas tuvastada pahatahtlikke rakendusi ning takistada andmevargust,“ selgitas Baranov.

Vali turvalised seadmed

Koduste seadmete valimise puhul tasub eelistada ettevõtteid, kes on tuntud eduka andmekaitse poolest. Seega enne iga seadme soetamist tasub teha kiire otsing seadme ning selle küberturvalisuse kohta.

„Silmipimestavalt odava hinnaga nutikad kodukaamerad või kõlarid välismaa internetipoodides võivad tunduda ahvatlevad, kuid tihtipeale võib odava hinna taga peituda fakt, et seadme arendamisel ei ole küberturbesse palju ressurssi panustatud,“ ütles Baranov.

Tagasi üles
Back