Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

1,25 miljonit nutiseadet aastas – Foxway Recommerce kahekordistab oma laopinda Tartus

Arvutite keskprotsessorid taaskasutamist ootamas. Pilt on illustreeriv. FOTO: Toshifumi Kitamura

Nutiseadmete taaskasutusse suunamisega tegelev ringmajandusettevõte Foxway Recommerce pani nurgakivi uuele laohoonele, mis plaanide järgi peaks valmima juba märtsi lõpus. Suvel viiendat sünnipäeva tähistanud ettevõte annab tänaseks tööd kokku 525 inimesele. Nüüdisaegne ja suur laopind on hädavajalik, et juba praeguseks aastaga pooleist miljonit nutiseadet käitlev ettevõte suudaks ka tulevikus kasvava nõudlusega sammu pidada.

Foxway Recommerce tegeleb nutitelefonide, tahvelarvutite ja sülearvutite taaskasutusega. Ettevõte ostab koos mobiilioperaatoritega kasutajatelt ja ettevõtetelt kokku kasutatud seadmed, mis pärast puhastust, remonti ja põhjalikku testimist saadetakse järelturule. Tegu on keskkonnasäästliku ärimudeliga, sest nõnda elektroonika kasutusiga pikendades on võimalik märkimisväärselt vähendada selle ökoloogilist jalajälge.

«Kui näiteks osta uus sülearvuti, siis on seadme CO2 ekvivalentne jalajälg umbes 312 kg, kuid kasutatud seadme puhul vaid 6,65 kg. Korralikult remonditud, hooldatud ja testitud seade ei pruugi uuega võrreldes võimekuselt kuidagi alla jääda, mistõttu otsustavad üha rohkem ettevõtteid ja eraisikuid nii hinna kui ka ökoloogilise mõtteviisi tõttu kasutatud seadmete kasuks,» selgitas Foxway Recommerce'i juhatuse esimees Agnes Makk pressiteate vahendusel. Turu nõudlust teenuse järele kinnitab ettevõtte kiire käibekasv. Kui 2018. aastal oli ettevõtte käive 50 miljonit eurot, 2019. aastal 95 miljonit eurot, siis tänane kasvutempo on 30–40 protsenti.

Agnes Makk FOTO: Merle Värv 

Tartu juurtega ettevõte on kasvanud Põhjamaade suurimaks ringmajandusettevõtteks, mis laieneb jõuliselt Lääne-Euroopas. Möödunud aastal omandati Hispaanias ja Saksamaal ka kaks konkurenti. «Turu kasvu määrab suuresti tarbijateadlikkus – tänased suurimad turud on Prantsusmaa ja Saksamaa, kuid kasv kiireneb ka Kesk- ja Ida-Euroopas ning Aafrika ja Aasia riikides,» ütles Agnes Makk ning lisas, et praeguseks on Foxway Recommerce’il aktiivne äritegevus enam kui 50 riigis.

Kiire kasvu tingimustes on ettevõte olnud sunnitud kiiresti laienema üha uutele pindadele, mistõttu ladustatakse seadmeid praegu üle Tartu. «Olukord ei ole otstarbekas, mistõttu rajamegi suurema pinna, kuhu saame koondada kõik praegused kolm ladu, logistika ning lisaks veel mõned tegevused,» ütles Agnes Makk. Rajatav 6500-ruutmeetrine ladu võimaldab vajaliku ruumi olukorras, kus kõik prognoosid ennustavad tegevusmahtude kiire kasvu jätkumist. «Kui mullu töötlesime aastas umbes miljon seadet, siis tänavu küündib see number 1,25 miljoni seadmeni,» ennustab Agnes Makk.

Foxway Recommerce'i Raadile ehitatav laohoone saab ka olema süsinikuneutraalne ja keskkonnasäästlik – hoones on maaküte, sellele saab paigaldada päikesepaneelid ning lisaks on võimalus laadida elektriautosid. Tartu vallavavanema Jarno Lauri sõnul on positiivne, et Raadi piirkonnas areneb lisaks elamukinnisvarale ka äritegevus. «Äri ja tootmishooned toovad siia piirkonda töökohti ning nõnda areneb terviklik elukeskkond. Oma ärimudeliga panustab Foxway Recommerce ressursside taaskasutusse ja ringmajandusse, seega on vallal kahtlemata hea meel olla sellise ettevõtte kodu,» ütles Laur.

Tagasi üles
Back