«Kui me jätame välja Harju- ja Tartumaa, siis mõnes piirkonnas jõuame peagi tagasi sellise rahavastikutiheduseni, mis oli neis peale Põhjasõda – pärast nälga, katku ja sõda,» sõnas Vohu. «Seda enam kasvab ühistulise tegevuse vajadus.»
Samas pole Eestis kõikvõimalikke ühistuid sisuliselt üldse tekkinud ja peapõhjuseks peavad sotsioloogid individualismi kasvu ja koostöötahte puudumist eestlaste seas. See tähendab ühtlasi ka seda, et kui ka mõni kogukond on Eestis tekkinud, siis uuringute kohaselt kaoks 70 protsenti neist kohe, kui selle juht kaoks.
Arengufondi energiaühistute mentorprogrammi raames on siiski kümme energiaühistut Eestis tekkinud ning advokaadibüroo Glimstedt analüüsi kohaselt soovis enamik neist tegeleda elektri- ja soojatootmise ning müügiga ning kaks ka biogaasi tootmisega.
Samas leidis büroo üsna palju õiguslikke probleemkohti, mis takistavad energiaühistute loomist ja nende tegevust.
«Energiaühistud on Eesti jaoks uus teema ja seetõttu tuleks esmalt kokku leppida, mida me energiaühistute all mõtleme. Kui täna tohivad energiat toota ja müüa osaühingud ja aktsiaseltsid, siis kogukondlike energiaühistute jaoks peaks valikuid ja tegevusvabadust olema rohkem,» ütles Glimstedti partner Moonika Kukke.
Kukke sõnul lahtub energiaühistute loomise huvi kiiresti, kui saadakse teada, kui paljude nõuete, reeglite ja halduskoormusega tuleb tulevikus rinda pistma hakata. «Seadused tuleb selle pilguga üle vaadata, et mis on kohane professionaalsele energiafirmale, ei ole võimetekohane ega sageli ka vajalik kohalikule ühistule. Väga oluline teema energiaühistute jaoks on saada võimalus mõjutada ka võrgutasusid,» ütles Kukke.
Energiaühistute loomine on majanduslikult kasulik ennekõike korterelamutel maapiirkondades ning lokaal- ja kohtküttega hoonetes. Lisaks on kasulik energiaühistute loomine maapiirkondade ühiskondlike hoonete energiavajaduse katmiseks.