Facebook andis tormihoiatuse: inimesed ei vaja aasta lõpuks enam telefoninumbreid

Aivar Pau
, tehnikaajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Messengeri ambitsioonid 2016. aastal
Messengeri ambitsioonid 2016. aastal Foto: Facebook

Maailma suurima inimesi ühendava võrgustiku Facebooki sõnumivahetusprogramm Messenger on osutunud sedavõrd kasutatavaks ja võimalusterohkeks, et tekitas ambitsiooni kaotada vajadus aastakümneid inimeste ühendusse astumisel abiks olnud telefoninumbrite järele juba sel aastal.

«Paljud meist saavad juba praegu teha oma telefonidega palju enamat  - lihtsalt telefonikõnede ja ainult teksti sisaldavate sõnumite saatmise asemel on meil nüüd taskus arvutid. Koos nuppudega telefonidega on kadumas ka vanad suhtlemisviisid,» kirjutas Facebooki ajaveebis ettevõtte asepresident David Marcus.  

Marcuse sõnul saab Messengeriga tekstisõnumite vahetamise kõrval teha tohutult palju enamat - saata kleebiseid, fotosid, videoid, heliklippe, GIF-e, teavet oma asukoha kohta ning viimase uuendusena ka raha üle kanda.

David Marcus (FB)
David Marcus (FB) Foto: Facebook

«Te saate teha ka video- ja häälkõnesid omamata seejuures mingit vajadust kellegi telefoninumbri teadmise järele. Teil ei pea Messengeri kasutamiseks olema enam ka Facebooki konto ning tegemist on tõeliselt platvormide ülese teenusega, kus saate suhtlust jätkata nii arvutite, tahvlite kui telefonidega,» kirjutas David Marcus.

Facebook teatas eile, et Messengeril on igakuiselt kasutamas juba 800 miljonit inimest üle maailma. Kõnealuses ajaveebi sissekandes on telefoninumbrite kadumine seatud 2016. aasta trendide edetabelis esikohale.

Ettevõttel on oma sõnumivahetusprogrammi võimaluste laiendamisel tõsiselt suured plaanid. Eelkõige liiguvad sel aastal mõtted kõikvõimalike e-äridega sidumise suunal – et saaks võimalikuks näiteks sellised teenused nagu lennupiletite ostmine või e-poodlemine Messengerist lahkumata.

Lisaks tahab Facebook luuga Messengeri grupivestluse pidamise võimaluse – hetkel saavad omavahel rääkida üheaegselt vaid kaks inimest.

Andmesidemahud kasvavad kordades

Eesti Telekomi esindaja Raigo Neudorf ütles möödunud aasta teisel poolel Postimehele, et üldiselt liigub maailm selle suunas, et andmesidemahud kasvavad ning kõnemahud on stabiilsed või näitavad väikesi kahanemise märke.

«Üks huvitav trend tuleb välja just noorte puhul, mida on kinnitanud ka uuringud: kui vanemad inimesed on harjunud pidama ca 20 protsenti oma suhtlusest telefoni teel, siis näiteks 11-15 aastastest noortest eelistab sellist suhtlusviisi vaid 3 protsenti.  E-maili kasutab sama vanuseklassi esindajaist kõigest 2 protsenti. Sotsiaalmeediat suhtluskanalina eelistab aga koguni 36 protsenti,» ütles Neudorf.

Ka Tele 2 kasutajate statistika näitab sama trendi.

«Kui 2014. aasta augustis kasutas Tele2 klient keskmiselt 773 MB mobiilset internetti ning helistas 231 minutit, siis 2015. aasta augustis kasutas ta keskmiselt 2500 MB ja helistas mullusega võrreldes sama palju ehk 231 minutit,» teatas Tele2.

Seega on mobiilse interneti kasutamine kasvanud Tele 2 klientide seas üle kolme korra, helistamine jäänud aga samaks.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles