Kui palju neid reaalselt kotkaid ohustades metsa jääb?
Keegi pole teinud statistikat selle kohta, mitu kuuli lastakse aastas jahimeeste kasutuses olevatest kuulipüssidest jahi käigus, seega sellele küsimusele vist ei oska keegi vastata. Samuti ei oska keegi konkreetselt vastata, mitu looma jääb aastas haavatutena või surnult leidmata metsa.
Huvitav on seejuures, et seni pole keegi toonud loomaarstide kätte pliimürgituse saanud hunti, ilvest, rebast või karu, rääkimata kährikust ja ronkadest, kes kõik on oma toiduharjumuste järgi suuremad raipesööjad kui merikotkas seda ongi. Ja söövad nad kindlasti ka lasu tabamuse koha ümbruse liha ära.
Teine huvitav nüanss on seegi, et tavaliselt sissesöödud plii väljutatakse kiiresti (päeva-kahe jooksul) seedetrakti kaudu, kui mitteseeduv võõrkeha.
Jahinduse hea tava kohaselt tarbitakse jahi käigus kütitud loom ning tarbimisväärtust mitteomavad osad kas utiliseeritakse või maetakse. Reeglina ei vii jahimehed neid metsa tagasi. Seda asjaolu rõhutab ka jahiseadus, mis käsib juba ainuüksi liiklusõnnetuses hukkunud suuruluki utiliseerida või matta kohapeal kokkuleppel maaomanikuga.
Kui hoolsad on Eesti jahimehed nende nõuete täitmisel?
Loomulikult annavad jahimehed endast parima. Seni pole veelinnujahil haavlikasutusega olulisi probleeme olnud.
Mida annaks olukorra parandamiseks teha?
Peame siis kohe midagi parandama hakkama, kui merikotkaste asurkond on jõudsas kasvus? Ühe isendi pealt ei saa järeldusi teha kogu elustiku kohta. Asurkonna head käekäiku pole ju lastud ulukite tarbimine mõjutanud. Samas keegi ei oska ka öelda, mitu meie merikotkast tarbib leitud jahiuluki liha koos pliijääkidega.