74-aastane Schadt oli intervjuu ajal üllatavalt virgas, olles enne andnud mitu intervjuud ja suundudes pärast minuga rääkimist sama energiaga uusi intervjuusid andma.
«See teie telefon. See saab oma valguse ekraani tagant. Aga tegelikult on võimalik, et LCD kasutab end ümbritsevat valgust, et pilti näidata. See säästaks nii palju energiat!» ütles ta ajakirjaniku näppude vahelt tema teksti salvestavat iPhone’i haarates.
Schadti sõnul ei kasutata praegu LCD-tehnoloogia täielikku potentsiaali. Nimelt valgustatakse enamikku ekraane nende tagant, kuid energiasäästlikum oleks ära kasutada päikesevalgust. «Ma arvan, et sellised telefonid on kahe aasta kaugusel. Ja need kasutavad kümnendiku energiast, mis praegu,» lausus ta.
Ent juba praegu on tehnoloogia, mis võimaldab väga energiasäästlikult näiteks e-lugereid valmistada – E ink. Selle valmistajad Joseph M. Jacobson ja Barrett Comiskey kandideerisid koos USBga Euroopa-välises kategoorias.
«E ink on väga ilus tehnoloogia, aga neil saavad olema rasked ajad. E-lugerid näevad head välja, aga miks tahta E inki, mis on mustvalge, kui varsti saab kasutada väga energiasäästlikku värvilist LCDd?» kommenteeris Schadt konkurendi tegemisi.
Euroopa leiutaja auhinna paneb alates 2006. aastast välja Euroopa Patendiamet. Lisaks elutöö auhinnale ja väljastpoolt Euroopat tulnud leiutise auhinnale valiti võitjad veel tööstuse, väikese ja keskmise suurusega ettevõtte ning teadustöö kategoorias.
Ajakirjaniku reisi kulud tasus Euroopa Ajakirjanduskeskus
USB ja LCD
• USB ehk Universal Serial Bus on standardiseeritud port, millega saab arvuti külge ühendada erinevaid välisseadmeid nagu arvutihiirt, monitori, skännerit, PDAd, digitaalkaamerat jne.
• LCD ehk vedelkristallekraan on tänapäeval maailmas enimkasutatav ekraanitehnoloogia, mida kasutavad televiisorite, arvutikuvarite, infoplokkide jne tootjad.