Suve lähenedes hakkab üha enam inimesi kasutama mobiilset internetti (m-internetti), samas võib pilguheit m-interneti pakettidele anda kliendile pakutavast üsna kirju ja segadusse ajava pildi.
Suvi kasvatab nõudlust mobiilse interneti järele
Et suvel on inimesed tavalisest liikuvamad ning käivad suvekodudes, reisivad mööda Eestit ja külastavad igasuguseid üritusi, kasvab ka vajadus pääseda internetti just seal, kus parajasti viibitakse.
M-interneti pakette on praegu saadaval omajagu (igal mobiilioperaatoril vähemalt neli-viis tükki) ning need erinevad nii andmesidekiiruse, kasutatava andmemahu kui ka hinna poolest.
See tähendab, et sobiva paketi valimine eeldab kliendilt üsna tõsist teemasse süvenemist ja kalkuleerimist.
Tallinna linnavolikogu WiFi töögrupi liikme ja traadita interneti spetsialisti Veljo Haamri sõnul on positiivne, et suve hakul on teenusepakkujad muutnud oma m-interneti pakette soodsamaks, tänu millele võib piiramatu mahuga teenust tarbida suvel saja krooni eest kuus.
Laskumata üksikasjalikumalt EMT, Elisa ja Tele2 m-interneti plusside ja miinuste kirjeldamisse, on Haamri soovitus lihtne: enne lõpliku otsuse langetamist on mõttekas teenust kõigepealt järele proovida.
«Alati saab mõned päevad proovida, kuidas teenus klienti huvitavas piirkonnas töötab.»
Moraal on nimelt selles, et kuigi pakutavaid mobiilse interneti pakette on turul palju, ei pruugi need alati kliendi muret lahendada.
Näiteks kurtis üks Külitse aedlinna elanik (Tartu linna piirist kuus-seitse kilomeetrit) Postimehele, et seal piirkonnas internetilevi sama hästi kui puudub.
«Kohal on käinud mitme firma spetsialistid, kuid pärast mõõtmisi on öeldud, et see on mõttetu,» märkis murelik tarbija.
Ühe operaatori juurest võetud m-interneti pakett osutus aga sedavõrd aeglaseks, et ei võimaldanud teha isegi lihtsamaid pangatehinguid.
Tehnikaajakirja Digi peatoimetaja Henrik Roonemaa teada ehitavad mobiilsideoperaatorid sel suvel üsna aktiivselt 3,5G-võrku. See annab põhjust loota, et järgmise suve hakul levib m-internet Eestis juba tunduvalt paremini kui praegu.
Praegu valitseb tema sõnul siiski olukord, kus linnast või suuremalt maanteelt eemale liikudes muutub 3,5G-levi sama hästi kui kättesaamatuks. Sellisel juhul täidab tühimikku vaid Eesti Energia Kõu pakett.
Samas avaldas Roonemaa lootust, et 3,5G-levi paraneb järk-järgult ka maapiirkondades, kuna mobiilsideoperaatorid on hakanud üle minema UMTS900 tehnoloogiale, mis levib paremini.
Veljo Haamri arvates võib praegugi suuremates linnades operaatorite teenuse kvaliteediga rahule jääda. Samas nentis ta, et mobiilse interneti tarbimine peaks jääma kindlatesse raamidesse, kuna see on mõeldud siiski kasutamiseks juhul, kui inimene on liikvel.
«Kodus eelistan siiski interneti püsiühendust,» viitas Haamer sellele, et suure hulga m-interneti klientide lisandudes ühte piirkonda hakkab seal lihtsalt kannatama teenuse kvaliteet.
Mobiilsideoperaatorite piiramata mahuga m-interneti pakettide võrdlus
Elisa
Elisa pakub mobiilset internetti kõige soodsamalt MiNT-pakettides. Kõikide MiNT-pakettidega saab klient kaasa tasuta netipulga ning suve lõpuni Elisa kiirusepiiranguid ei rakenda.
Pakett Hind Kiirus Paketis sisalduv andmeside maht
(suvel)
MiNT Light 99 kr Kuni 21 Mbit/s piiramata
MiNT Medium 149 kr Kuni 21 Mbit/s piiramata
MiNT Strong 199 kr Kuni 21 Mbit/s piiramata
MiNT Extra Strong 349 kr Kuni 21 Mbit/s piiramata
EMT
EMT suvine internetipakkumine kõigis arvutiga kasutamiseks mõeldud pakettides on piiramata mahuga ning kõigi pakettide hind on suve lõpuni 109 krooni.
Pakett Hind Kiirus Andmeside maht
(suvel)
EMT Koduinternet 109 kr Kuni 21,6 Mbit/s piiramata*
EMT Äriinternet 109 kr Kuni 21,6 Mbit/s piiramata*
EMT Internet 7GB 109 kr Kuni 21,6 Mbit/s piiramata*
*EMT jätab endale õiguse kiirust piirata juhul, kui mõne kasutaja ülisuur andmemaht hakkab ülejäänud klientide normaalset andmesidet segama.
Tele2
Märtsis tõi Tele2 turule piiramata andmemahuga internetipaketid, mis vabastavad kliendi megabaitide jälgimisest.
Piiramata mahuga pakettide hinnad algavad 99 kroonist.
Pakett Hind Kiirus Andmeside maht
(suvel)
Tele2 Internet Start: 99 kr 256 kbit/s piiramata
Tele2 Internet M: 97,5 kr** 1 GB täitumiseni piiramata
kuni 7,2 Mbit/s*
Tele2 Internet L: 147,5 kr** 3 GB täitumiseni piiramata
kuni 7,2 Mbit/s*
Tele2 Internet XL: 197,5 kr** 10 GB täitumiseni piiramata
kuni 7,2 Mbit/s*
* Mahu täitudes piiratakse kiirus 56 kbit/s, millest teavitatakse klienti SMSi teel
**Tabelis toodud suvehind ehk 4 kuud internetti poole hinnaga kehtib neile, kes liituvad internetipaketiga 24.04–30.06.