Rakendused aitavad nutiajastul mälu säilitada

Nutitelefonidest on saanud meie igapäevased kaaslased

FOTO: EDGAR SU/REUTERS

Kõikvõimalikku informatsiooni talletavad nutiseadmed võimaldavad inimestel mälu kasutamata endaga kaasas kanda kogu igapäevaselt vajaminevat informatsiooni ja see toob omakorda kaasa meie üldiste vaimsete võimete vähenemise.

IT-turvalisusega tegeleva ettevõtte Kaspersky Lab poolt Ühendkuningriigis tehtud uuringu kohaselt ei oska vähem kui pooled täiskasvanutest peast öelda oma abikaasa või elukaaslase telefoninumbrit ning 71 protsenti ei tea peast oma lapse telefoninumbrit.

Samas on saadaval mitmeid rakendusi, mis mõeldud mälu treenimiseks ja arendamiseks ning mis aitavad meelde jätta telefoninumbreid, fakte, tsitaate ja muud olulist informatsiooni.

«Tänapäeval peetakse telefoninumbrite ja faktide pähe õppimist väheoluliseks, sest selle jaoks on olemas nutitelefonid. Samas võib nutitelefoni aku tühjaks saada just sellisel hetkel, kui on vaja meenutada mõnd olulist fakti või helistada lapsele, elukaaslasele või abikaasale. Seepärast on paljud inimesed nii meil kui mujal hakanud nutitelefone kasutama mälu parandamise eesmärgil,» ütles Samsungi tooteekspert Henry Tiitus.

Hiljuti Samsungi poolt Euroopas läbiviidud uuringu Techonomic Index andmetel kulutasid 2014. aastal inimesed harivatele rakendustele rohkem raha kui meelelahutuslikele.

«Teadmiste omandamine erinevate rakenduste kaudu on paljude jaoks tunduvalt huvitavam kui vastava õpiku või raamatu lugemine. Lisaks võib mõni interaktiivne rakenduses sisaldada isegi rohkem informatsiooni kui paks raamat. Mälu treenimiseks, olemasolevate teadmiste värskendamiseks ning uute ammutamiseks on palju nii tasuta kui tasulisi rakendusi, mille seast leiab igaüks endale sobiva,» lisas Tiitus.

Allpool pakume valik rakendusi, mis on abiks nii mälu treenimise kui ka uute faktiteadmiste omandamisel.

·         Lumosity – ajutreeningu rakendus, mis arendab kiirust, mälu, tähelepanuvõimet, paindlikkust ja probleemilahendusoskust. Lumosity tasuta rakendus esitab iga päev nutitelefoni kasutajale kolmest lühikesest mängust koosneva väljakutse. Mängud treenivad erinevaid omadusi – näiteks arvutamismäng Chalkboard Challenge (kriiditahvli väljakutse) arendab probleemilahendamisoskust, Ebb and Flow (tõus ja mõõn) oskust  kohaneda muutuvate oludega ning Lost in Migration (rändes kaduma läinud) oskust selekteerida olulist infot ebaolulisest.

FOTO: Samsung

·         Eidetic – rakendus on ülesehitatud kordamistehnikale, mis aitab meelde jätta vajalikku informatsiooni: olulisi telefoninumbreid, huvitavaid sõnu või põnevaid tsitaate. See töötab teistest ajutreeningu rakendustest erinevalt, kasutades sõnu, numbreid või fakte, millel on ka tegelik tähendus. Eidetic on ideaalne rakendus õpilastele, kes tahavad meelde jätta olulisi fakte ning kõigile, kes peavad tähtsaks oma sõbra, elukaaslase või lapse telefoninumbri pähe õppimist. Lisaks faktidele ja telefoninumbritele võimaldab Eidetic omandada uusi sõnu ning tähelepanuväärseid tsitaate. Rakendus on kasulik neile, kes soovivad arendada oma pikaajalist mälu.

FOTO: Samsung

·         Learn World History – rakendus võimaldab õppida maailma ajalugu mängulisel viisil, pakkudes informatsiooni rohkem kui 2300 ajaloolise sündmuse ja isiku kohta. Learn World History on kasulik nii algajatele kui ka ajaloohuvilisetele, kes saavad oma teadmised proovile panna ja meenutada koolis õpitut või raamatutest loetut.

·         Flags of All World Countries – rakendus aitab meenutada ja õppida kõigi 197 iseseisva riigi lippe. Rakendus on väga kasutajasõbralik, andes märku, kui oled arvanud õigesti või valesti. Esimene tase koosneb 50 lihtsamast küsimusest, kuid juba teine tase on eksootiliste riikide lippude tõttu raskem.

·         Sudoku – loogikal põhinev numbrimäng, mis ei vaja pikemat tutvustamist, arendab vaimu ja loogilist mõtlemist. Kui veel kümme aastat tagasi avaldati sudokusid peamiselt ajakirjandusväljaannetes, siis tänaseks on need kolinud nutitelefonidesse. Sisestades Google Play poodi märksõna Sudoku, leiab igaüks endale sobiva numbrimängu.

·         Trivia Crack – rakendus paneb proovile kasutaja teadmised kuues eri valdkonnas: spordis, ajaloos, kultuuris, meelahutuses, geograafias ja loodusteadustes. Mängu muudab kaasahaaravaks võimalus kutsuda vastaseks oma sõpru. Läbi võistlusliku rakenduse õpib kasutaja uusi fakte ja tuletab meelde vanu.

FOTO: Samsung

Lisaks mälutreeningu rakendustele on olemas ka spetsiaalne rakendus Alzheimeri tõve põdevatele inimestele. Samsung koostöös Tuneesia Alzheimeri Ühinguga on loonud mobiilirakenduse Backup Memory, mille eesmärk on aeglustada Alzheimeri tõve arengut seda põdevatel inimestel. Backup Memory tuvastab Bluetoothi abil 10 meetri raadiuses teised seadmed, kus on rakendus kasutusel.

Kui raadiusesse on jõudnud patsiendi lähedane või tuttav, saadab Backup Memory patsiendi ekraanile infot lähenevast inimesest koos fotode või videotega, mis meenutavad nende ühiseid mälestusi. Kogu vajamineva informatsiooni ja sisu fotode ja videotena laevad rakendusse üles patsiendi lähedased.

Tagasi üles