Päevatoimetaja:
Kaido Einama

Argo Virkebau tehnoloogiaprognoosid alanud aastaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Aivar Pau
Copy
Argo Virkebau
Argo Virkebau Foto: Erik Prozes

Äsja alanud aasta toob tehnoloogiamaailmas kaasa asjade interneti võidukäigu alguse ja paraku ka idufirmade pankrotilaine, ennustab Tele2 Eesti juht Argo Virkebau.

Argo Virkebau seitse ennustust tehnoloogia- ja telekommunikatsioonivaldkonna osas aastaks 2016 on järgmised: 

1. Asjade internet alustab 2016. aastal võidukäiku ja andmeside kasutus erinevates eluvaldkondades kasvab eksponentsiaalselt. Kuna andmete kogumine ja mõõtmine on muutunud aina odavamaks, siis analüüsitakse andmeid tuleval aastal üha enam, et teha tarku otsuseid. Näiteks mõõdavad eesrindlikumad põllumehed 2016. aastal mulla niiskust ja koostist interneti abiga, masinõpe aitab meil reguleerida valgusfooride tsükleid efektiivsemaks ning staatiliste liiklusmärkide aeg saab ümber, kuna targad liiklusmärgid kohanduvad vastavalt oludele. Olemasolevaid võrke hakatakse kohandama ja ehitama uusi spetsiaalseid võrke droonide jaoks, sest droonid muutuvad üha suuremaks andmeside tarbijaks. 2016. aastal jõuab Eestisse ka esimene isesõitev auto – seda aga vaid testimiseks, sest regulatsioon ei luba tarka autot kommertskasutusse võtta.

2. 2016. aasta lõpuks soovib klient, et lisaks energianäitudele ei peaks ta ise teenusepakkujale saatma ka vee- või gaasinäite. Näitude kaugedastuseks peaksid ka teised teenusepakkujad lisama kodudesse seadmed, mis loevad tarbimisandmed ja saadavad need teenusepakkujale – samamoodi, nagu seda on juba teinud Eesti Energia. Mobiilioperaatorid on valmis teenusepakkujatele selleks andmesideteenust pakkuma, nii et pall on teenusepakkujate väravas. 

3. Plastikust pangakaart kolib mobiiltelefonisse. Tuleval aastal jõuavad Eesti turule kindlasti mobiilsed maksed. USA-s toimus selline läbimurre juba tänavu, tuleval aastal alustab ka eesrindlikuma eestlase füüsiline rahakott muundumist mobiilseks rahakotiks. Üks võimalus mobiilseteks makseteks on NFC-võimekusega terminalid. Teine võimalus peitub QR koodi skaneerimises – klient kas skaneerib kaupmehe QR koodi või kaupmees skaneerib kliendi telefoniekraanilt QR koodi. Seda viimast teeb täna väga edukalt juba näiteks Starbucks. QR koodi kaudu tehtud mobiilsed maksed lisanduvad mobiiliarvele. Kolmas võimalus on bitcoin-maksed. Kõik need mobiilsete maksete variandid jõuavad tuleva aasta lõpuks Eestisse, nii et turul tekib kohe ka konkurents.

4. Traditsioonilise televisiooni roll kahaneb. Tuleval aastal tuleb Eestis turule vähemalt üks video voogedastusteenuse pakkuja, mille abil saab klient endale sobival ajal vaadata just seda, mida soovib – uusimaid sarju, filme, spordi otseülekandeid. Tuntuimad sellise teenuse pakkujad on täna maailmas näiteks Netflix, Viaplay või Hulu ning sarnast tüüpi toode jõuab 2016. aastal ka Eestisse.

5. Müügile jõuavad Virtual Reality seadmed, mis muudavad oluliselt videote vaatamise ja mängude mängimise praktikaid, kuna emotsioon on kordades võimsam. Spetsiaalsete prillidega võid kodukino tekitada igal pool olenemata asukohast. Eriti tasub silma peal hoida Oculus’el.

6. Suureneb pankrotti minevate idufirmade arv. Idufirmade jaoks muutub raha kaasamine aina keerulisemaks ning 2016. aastal jäävad ellu vaid parimad start-up’id. Börsil kujunevad idufirmade hinnad madalamaks kui nende hinnangulised väärtused (nii on 2015. aastal juhtunud näiteks  Square’i ja  Box’i noteerimisel). Eesti telekomifirmad jälgivad aina aktiivsemalt, milliste idufirmadega koostööd teha või liituda.

7. Üks telekomifirma vahetab omanikku, konsolideerumisi ei tule. Telekomisektoris konsolideerumist ette näha ei ole, küll aga vahetab üks väiksem sideteenusepakkuja omanikku. Eesti mobiilioperaatorite turg on tihe, aga kolm operaatorit säilitavad tuleval aastal oma positsiooni ja nende turuosad jäävad sarnaseks.

Tagasi üles