R, 9.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Juristid kolivad veebi: uues portaalis saab tüüplepinguid koostada tasuta

Aivar Pau
, tehnika.postimees.ee
Facebook Twitter
Comments
Digilegal
Digilegal Foto: Kuvatõmmis

Tuntud Eesti juristid avasid uue õigusabilehe DigiLegal, mis võimaldab koostada levinumaid juriidilisi dokumente nagu üüri-, müügi-, töövõtulepingud internetis tasuta või kasutaja soovi korral tema enda pakutava tasu eest.

Spetsiaalne IT-lahendus tagab, et koostatavad lepingud vastaksid kehtivale seadusele ja kohtupraktikale. Tulemuseks on juriidiliselt korrektne leping, mida on võimalik alla laadida, edasi saata või kohe ka välja printida, teatas ettevõte.

«Olen korduvalt kogenud, et lepingute koostamise ja nende sisu selgitamisega seotud õigusabi on Eestis raskesti kättesaadav, kallis, ebaõiglane ega loo alati väärtust. DigiLegali idee sündis seega täiesti praktilisest vajadusest luua süsteem, mis oleks mõistetav ja kättesaadav kõigile,» rääkis DigiLegali üks loojatest Sander Kaus, kes on lõpetanud nii Tartu Ülikooli õigusteaduste kui ka Oxfordi Ülikooli  majanduse magistrantuuri.

Selle asemel, et maksta juristile kõrget tunnihinda, on DigiLegali abiga võimalik leping ise kiiresti koostada, digiallkirjastada, saata või välja printida.

DigiLegali teine asutajaliige vandeadvokaat ja Tartu Ülikooli õppejõud Kristjan Tamm on veendunud, et lähiaastatel toimub IT-alane läbimurre ka õigusnõustamises. «Infotehnoloogiliste lahenduste abil muutub teatud valdkondades õigusabi senisest oluliselt kättesaadavamaks ja odavamaks. DigiLegal on kindlalt üks hea näide sellisest arengust,» ütles Kristjan Tamm.

DigiLegali kolmas asutajaliige, Tartu Ülikooli õigusteaduse magister ja õppejõud ning endine Skype'i arendustoe teenustejuht Peeter P. Mõtsküla märkis, et  nii nagu pole mõtet sama ratast ikka ja jälle uuesti leiutada, on ka põhjalikult läbimõeldud lepingut võimalik väikeste muudatustega üha uute tehingute juures kasutada.

«DigiLegali tööpõhimõte on lihtne – esmalt tuleb valida lepinguliik ja täita personaalne küsimustik ning seejärel on võimalik leping alla laadida,» selgitas Peeter P. Mõtsküla. «Tulemuseks on professionaalne dokument, mis on kooskõlas kehtivate seaduste, kohtupraktika ning enamlevinud äritavadega. IT-süsteem jagab seejuures selgitusi, avab terminite sisu ja aitab kasutajal välja selgitada tema jaoks parima lahenduse.»

DigiLegali keskkonna kasutamisel ei ole hinnakirja, kuid kasutajatele pakutakse võimalust vabatahtlikkuse alusel teenuse eest tasuda – lähtuvalt personaalsest hinnangust, kui palju tal teenusest kasu oli. Saadud vahendid kasutatakse keskkonda uute lepingute lisamiseks ja automaatse tõlkelahenduse väljatöötamiseks.

DigiLegali keskkonnas saab paluda ka juristide nõustamist ning teostada lepingute automaatset  tõlkimiseks inglise, vene jt keeltesse.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles