L, 2.12.2023

Müüt purustatud: elektriautod saastavad sama palju kui «räpased» diislid

Aivar Pau
, tehnikaajakirjanik
Facebook
Comments
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Volvo hübriidbussid.
Volvo hübriidbussid. Foto: Mihkel Maripuu

Elektrilised, hübriid- ja teised väidetavalt keskkonnasõbralikud autod paiskavad õhku vähemalt sama palju toksiine kui «räpased» diiselautod, on teadlased leidnud.

Selgub nimelt, et kuna hiiglaslikud akud ja muud seadmed on muutnud need sõidukid tavaautodest märgatavalt raskemaks, siis toodavad need oluliselt rohkem rehvide ja pidurite kulumisest pärinevad osakesi. Lisaks keerutavad need oma raskuse tõttu rohkem tolmu teepinnalt üles.

Edinburghi ülikooli teadlaste sõnul on selline täiendavalt õhku paisatav toksiinide kogus peaaegu võrdne sellega, mida hoitakse kokku diiselmootori asendamisel elektriajamiga. Liiatigi pärineb vaid 10–15 protsenti autode toodetavast saastest nende summutist.

«Tuvastasime, et heitgaaside kõrval toodetav piduritest, rehvidelt ja teelt pärineva saaste hulk on märgatavalt suurem võrreldes tavaliste kaasaegsete autodega,» ütles uuringu üks autoritest Peter Achten.

Tema sõnul on pealegi sellisel viisil toodetud saaste rohkem mürgine kui mootoritest pärinev ning tõenäoliselt on sel määrav osa näiteks infarkti, insuldi ja astma tekkel.

Allikad: Mail Online, ScienceDirect

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles