Viimasel ajal on palju juttu olnud virtuaalreaalsusest. "Aga kujutage korraks ette, kuidas oleks, kui see reaalsus, mis on meie ümber, oleks virtuaalreaalsusele ehitusmaterjaliks," kirjutab Hardi Keerutaja sinu moodi tehnoloogiaportaali Digitark külalisblogis.
Testi Digitargaga: Arilyn pakub rikastatud reaalsust
Pildid ja videod oleksid justkui kleebitud tänavanurkadele, metsatukkadele, majadele, autodele, kaevuluukidele, kirjutab Hardi Keerutaja Digitargas. See on reaalsus, mida me juba tunneme ja millele on lisatud midagi veel. Reaalsus koos interaktiivse meediaga koos, käsikäes, täiesti lahutamatud.
Just sellise esmapilgul uskumatu näiva imeasja on valmis meisterdanud soome äpiarendustiim Arilyn. "Valmis" on siin jutumärkides, sest see tundub alles millegi suure algusena.
Skänni reaalsust
Arilyn laseb kuhuiganes tõsta pildi või video. Seda rakendust saab kasutada nii, et sul on telefonis või tahvlis kaamera avatud. Arilyn skännib seda, mida läbi kaamerasilma näeb ja kui ta tuvastab, et seal on video, siis ta hakkab seda mängima.
Nii on võimalik kaameraga käia näiteks kunstinäitusel, kus maali skännides, hakkab mängima video maali taustalooga, kus kunstnik räägib töö tagamaadest ja tehnikatest. Ajakirja esikaant "pidlistades" hakkab rääkima kaanestaar, mida käesolevast numbrist lugeda võib.
Uus hoomamatu ruum
Need on näited juba tehtud asjadest, aga see, mis veel sellest kasvada võib, on hoomamatu. Arilyn tekitab uue ruumi. Virtuaalreaalsuse ruumi, mis on lingitud reaalsusega.
Saame ehitada maailma maailma peale, uue kihi. Kuidas oleks, kui jalutaks vanalinnas ja kuuleksime lugusid majade ajaloost, kunagisest elukorraldusest? Meil võiks olla kaasas kummituslugusid pajatav Jüri Kuuskemaa personaalse giidina meie valitud ajal, kasvõi kesköötunnil, kui taevas sirab täiskuu.
Kõige suuremat potentsiaali näevad muidugi kõikvõimalikud digitaalsed turundajad, kes saavad uue kanali oma sõnumit kommunikeerida. "Elus võib juhtuda kõike ja peamiselt mitte midagi," ütleb prantsuse kirjanik Michel Houellebecq oma romaanis "Platvorm".
Nutiajastu annab võimaluse olla kuskil mujal, kus on parasjagu huvitavam ja toimub rohkem. Arilyn teeb siiski midagi teistmoodi. Ta viib küll eemale, videode ja piltide, interaktiivse meedia maailma, aga see on otseselt seotud päris reaalsusega.
Testi Telia esinduses või siinsamas:
Digitark.ee/SAADE räägib tehnoloogiast ja inimestest selle taga – vaata ja mõtle kaasa!
- Sul on ka teema pakkuda? – räägi meile sellest!
- Kuidas olla Digitargem?