"Peale mõningat valikut sikutasin telefoni kaks rakendust – Moves ja Human," kirjutab oma kogemustest Digitarga külalisblogija Erki Oras. "Moves’i soovitas sõber, Human’i peale komistasin. Kui esimestel kuudel piirdusingi vaid ’pronksmedaliga’ ehk kõigest 30-minutise liikumisega, siis mingist hetkest said minu saavutusvajadus ja auahnus minust võitu ning tegin pooletunnisest tsüklist hüppe pooleteisetunnise peale."
Läbi proovitud: sobiv nutirakendus võib füüsilist aktiivsust neljakordistada
"Inimene on oma loomult laisk. Või siis pehmemalt öeldes energiasäästlik," kirjutab sinu moodi tehnoloogiaportaalis Digitark külalisblogija Erki Oras läbi tehtud katsetest. "Kuigi mingist vaatenurgast on laiskus progressiivne jõud, mis sunnib inimest nuputama üha uusi ja mugavamaid lahendusi oma elu jaoks, siis paraku kaasneb mugavusega ka vähene füüsiline aktiivsus. Kõik see käib ka minu kohta."
Sulle võib huvi pakkuda ka see Digitarga saatelõik:
Liiga vähe argist liikumist
Olen kindel, et paljud lugejad üllatuvad ka ise, kui kontrollivad, kui vähe nad tegelikult päevas liiguvad.
Kõigepealt asusin mõistagi menüü kallale, kuid otsustasin siis ka oma liikumist monitoorima hakata. Nii App Store’is kui Google Play’s on ohtralt erinevaid tasuta ja tasulisi rakendusi, mis kasutajat selles abistavad. Lihtsad sammulugejad aga on ju sisse integreeritud mõlemasse suuremasse mobiilsesse opsüsteemi.
Ometi ei tundunud Apple Health minu nuhvlis eriti seksapiilne ja innustav, sobides rohkem perearstile info edastamiseks kui motivaatoriks.
Rakendus Human julgustab liikuma
Human üritab oma kasutajat motiveerida positiivsete teadetega iga liikudes läbitud 30 minuti järel. Poole tunni eest annab Human kasutajatel pronksist auraha, tunniajase liikmise eest hõbedase ning pooleteist tunnise liikumise eest kuldse ’medali’, kirjutab Erki Oras Digitargas.
90-st suuremate numbrite puhul enam teateid ei edastata, vaid kasutatakse erinevaid ülivõrdeid, iseloomustamaks päeva lõpptulemust ehk siis kasutaja mehisust. Kaine talupojamõistus võib siin küll õlgu kehitada, et palju need virtuaalsed õlalepatsutused ikka väärt on, kuid vähemalt minu alateadvusele avaldasid need meeldiva kõlliga telefoni saabuvad teated positiivset mõju.
Sedavõrd positiivset, et kui ma esimestel kuudel piirdusingi vaid ’pronksmedaliga’ ehk kõigest 30-minutise liikumisega, siis mingist hetkest said minu saavutusvajadus ja auahnus minust võitu ning tegin pooletunnisest tsüklist hüppe pooleteisetunnise peale, jättes tunniajalise tsükli vahele.
Ning selle, vähemalt 1,5tunnise päevase liikumisaktiivsuse juurde olen jäänud püsima tänaseks juba 224 päeva. Nende päevade sekka kuulub ka see päev, kui ma tõbisena tegin oma päevase jalutuskäigu ühes Tallinna kaubanduskeskuses, kuna õues liikumiseks ja tööle minekuks tundsin ennast liiga haigena.
Või õhtu, kui perega Tartust koju sõites tegime peatuse spetsiaalselt selleks, et võiksin enne kuupäeva vahetust oma ’kuldmedali’ välja teenida. Sest mida pikemaks venib katkematu ’kuldmedalitega’ päevade rida, seda auahnemaks inimene muutub ja seda olulisem on seda rida mitte katkestada.
Digitark.ee/SAADE räägib tehnoloogiast ja inimestest selle taga – vaata ja mõtle kaasa!
- Sul on ka teema pakkuda? – räägi meile sellest!
- Kuidas olla Digitargem?