Tehisintellekti uurija: loodan, et robotitest ei saa kunagi kohtunikke

Kohtusaal

FOTO: Marina Puškar

Londoni ülikooli kolledži arvutiteadlased esitlesid koostöös õigusekspertidega hiljuti tehisintellekti, mis suudab ennustada Euroopa Inimõiguste Kohtusse jõudnud juhtumite lõpptulemust 79-protsendilise täpsusega. Süsteemi kirjeldava uurimuse juhtivautor Nikolas Aletras, ütles Novaatorile, et roboteid kohtusaalis ta näha ei soovi, küll võiks tehisintellekt kiirendada reaalsete abivajajateni jõudmist.

Aletrase sõnul tuleneb robotite ja inimeste vahe juba sellest, et kohtunikud pole sedavõrd kinni õiguslikus raamistikus, vaid nad arvestavad juhtumile iseloomulikke asjaolusid ja nii pole tulemus sageli mitte niivõrd «õige» kui aga «õiglane». Ka tõdes ta, et ehkki tehisintellektile pannakse suuri lootusi, ei suuda tehisintellekt alati teha õigeid otsuseid, kui asi puudutab eriliselt peensustele tähelepanu pööramist nõudvat juhtumit. 

Loe pikemalt Novaatorist ning tehisintellekti mõtestamisest ka laupäevasest Postimehe AK-st, kus teemat tutvustab TTÜ Küberneetika Instituudi juhtivteadur Tarmo Uustalu. 

Tagasi üles