Eesti kõige olulisem riigihange läheb kordamisele

Eesti ID-kaart.

FOTO: Erik Prozes

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) alustab otsast peale riigihankega, millega tellib kõigi Eesti elanike taskutes olevate ID-kaartide ja nendega seotud tarkvara alates ülejärgmisest aastast.

«Ettepanek hankes osalemiseks koos hanke dokumentatsiooniga esitatakse kolmele ettevõttele hiljemalt novembrikuu lõpus,» ütles Postimehele ameti hanke- ja lepingutalituse juhataja Kaia-Liisa Kadai.

Hange algab dokumentide esitamisega huvitatud isikutele ning riigihankeseaduse mõistes hanke väljakuulutamist ei toimu.

Augustis tühistas kohus ID-kaardi hankes tehtud otsuse, millega PPA tunnistas edukaks Morpho S.A.S pakkumuse. Kohtuotsusega ei tühistatud hanget, vaid kohus ütles, et hankes määratud kriteeriumite alusel ei ole eduka pakkumuse välja valimine üheselt jälgitav.

PPA otsustas kohtuvaidluse jätkamise asemel tühistada ID-kaardihankemenetlus täismahus ning alustada läbirääkimisi uue hanke läbiviimiseks.

Kaia-Liisa Kadai sõnul kinnitas kohtuotsus seda, et ID-kaardi tootmiseks lepingu sõlmimist ei pea korraldama hankega. Lepingu saab sõlmida väljaspool riigihankeseaduse tingimusi nii, nagu seda on pikalt tehtud ja aastaid on lepingupartneriks olnud üks ettevõte.

«Ka pärast kohtuvaidlust on PPA seisukohal, et parimate tingimustega lepingu saab sõlmida vaid juhul, kuid tagatud on konkurents, mistõttu oleme läbi viimas uut riigihanget,» selgitas Kadai.

Hanke üldtingimused ei ole tema sõnul muutunud, kuid oktoobris võeti riigikogus vastu e-identimise ja e-tehingute usaldusteenuste seadus, mis võimaldas hanke tehnilistes tingimustes olla senisest selgesõnalisem ja täpsem tellitava toote kirjeldamisel. 

«PPA jaoks on esmatähtis, et ID-kaartide tootmine Eestis jätkuks. Kuni 2017. aasta lõpuni on politseil ID-kaardi tootmiseks leping Gemalto AG-ga. Vajadusel jätkab Gemalto AG kaartide tootmist ka 2018. aastal. 2019. aastast jätkab ID-kaartide tootmist ettevõte, kellega PPA käimasoleva hanke raames lepingu sõlmib,» lisas Kadai.

Riik otsib lepingupartnerit, kes pakub kogu teenust ühtse tervikuna ehk vastutab nii kaardi plangi, kiibi kui ka dokumendi isikuandmetega sidumise eest. Selline lahendus tähendab, et riigil on ID-dokumentide valdkonnas üks kindel partner.

Eesti ostab selle riigihankega ID-dokumentide ja nendega seotud sertifikaatite tootmist aastatel 2018 kuni 2023. Viimased 15 aastat on neid teenuseid Eestile osutanud Švietsi firma Gemalto/Trüb AG koos Rootsi suurpankade ja Telia loodud ettevõttega AS Sertifitseerimiskeskus.

Tagasi üles