Brexit on hakanud mõjutama brittide autooste

Nissani logo.

FOTO: AFP/SCANPIX

Suurbritannia autotoodang vähenes oktoobris ühe protsendi võrra 151 975 sõidukini, kirjutab Reuters kohaliku autotootjate- ja müüjate liidu SMMT andmetele toetudes.
 

Sellegi poolest on tootmine veel praegu kalendriaasta lõikes kursil, mis võib purustada eelmisel aastal püstitatud viimase kümne aasta rekordi.

Suurbritannia autotoodangust 81 protsenti saadetakse välismaale. Ekspordinumbrid oktoobris ka veidi tõusid. Kodumaise nõudluse puhul täheldati aga 10,9 protsendi suurust kahanemist.

Kuigi SMMT väitis, et kodumaise nõudluse languse taga oli peamiselt vanade mudelite tootmisest maha võtmine, näitab uute autode registreerimise statistika Reutersi hinnangul, et pärast Brexiti referendumit on autode müük eraisikutele hakanud selgelt aeglustuma.

Lõviosa riigis asuvatest autotehastest kuuluvad välisettevõtetele. Suurima tehase omanik Nissan on valitsuselt nõudnud enne edasiste investeeringute tegemist garantiisid, mis tagaks, et Suurbritannias toodetud Nissanitelt ei tuleks riigi Euroopa Liidust lahkumise tõttu tasuda uusi, kõrgeid tollimakse.

Suurbritannia möödus tootmisvõimususelt kolm aastat tagasi Prantsusmaast, saades Saksamaa ja Hispaania järel Euroopa suuruselt kolmandaks autotootjaks.

Tagasi üles