Skip to footer
Päevatoimetaja:
Kaido Einama
Saada vihje

Ericssoni Tallinna tehase uus juht: see on mu unistuste töö

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Oktoobrist Ericssoni tehast juhtiv Lars Ottoson rääkis, et Tallinnas on kavas aina enam luua uusi tooteid kogu kontserni jaoks.

Eesti eksportööride esirinnas olev Ericssoni Tallinna tehas on saanud uue juhi ning uued tuuled puhuvad ka selles Peterburi maanteel asuvas hiigelkompleksis endas – tootekomplekteerimise ja logistika kõrval on selgelt võetud suund tehnoloogiaarendusele.

Lars Ottoson (54) tuli kümnendikku Eesti ekspordist andvat Tallinna tehast juhtima oktoobris, kuid see ei ole talle kaugeltki esimene kokkupuude Eesti ja siinse tootmisega.

«Olin siin esimest korda juba 15 aastat tagasi, kui praeguse Peterburi tee Ericssoni tehase asemel laius Elcoteqi tootmine. Tõsi, siis tulin Stockholmist siia mõned korrad aastas, tegin töö ära, ööbisin hotellis ja kohe tagasi. Ma ei olnud osa kogukonnast, ma nägin siinseid arenguid kõrvaltvaataja pilguga,» ütles Lars Ottoson.

«Kui te küsite, kuidas ma ennast praegu siin tunnen, siis on vastus lihtne: ma olen täis energiat ja see on tegelikult mu unistuste töö,» tunnistas Ottoson.

Kaks kuud Eestis elades ja töötades on ta jõudnud arusaamisele, et e-Eesti ei ole pelgalt paberile joonistatud loosung ning siin on tegemist tõelise digiühiskonnaga.

«Ma näen, et see töötab ka tegelikkuses. Sain kasvõi oma uue ID-kaardi uskumatult lühikese ajaga – umbes 24 tunni jooksul. Siin on ülikiire 4G-võrk. Tegelikult oli Rootsist Eestisse tööletulek minu jaoks väga lihtne – mõlemad riigid proovivad vägagi palju igapäevatoiminguid digitaliseerida, mõlemad riigid on selgelt tehnoloogia arengu esirinnas,» sõnas Ottoson.

-Otsitakse haritud spetsialiste

Ericssoni kaks suuremat tehast asuvad Tallinnas ja Hiinas. Mõlemad on peaaegu sama suured. 24/7 töötavast ja 24 786 ruutmeetril laiuvast Tallinna tehasest lähevad tooted peamiselt Euroopasse, Põhja-Ameerikasse, Lähis-Idasse ja vajadusel ka üle kogu maailma.

Põhiline toodang on 4G-võrgu jaamad, veidi veel ka vanemate, kuid vägagi kasutatavate tehnoloogiate nagu 2G- ja 3G-võrgu osasid.

«Kuid toimunud on üks väga oluline muudatus – me ainult ei tooda, komplekteeri ja tarni siit seadmeid, me oleme asunud siin tegelema selgelt ka arendustööga. Loome ja arendame nüüd ka siin uusi tooteid kogu kontserni jaoks,» märkis Ottoson tehast tutvustades.

Täpsemalt on asutud Rootsi ja Kanada disainilaborites valminud ideid siin katsetama, neid tegelikult ka kasutusvalmiks muutma, kogu tootmis- ja tarneahelat välja töötama.

«Jutt käib aina enam ja enam projekteerimisest ja konstrueerimisest, jutt käib aina enam nii riist- kui tarkvaraarendusest. Tallinnas ei asu enam kaugeltki mitte ainult tootmine,» ütles Ottoson.

See on muidugi kaasa toonud ka vajaduse palgata märgatavalt rohkem inimesi. Kuigi 1300-liikmelisest töötajaskonnast enamiku moodustavad jätkuvalt koosteliinide operaatorid, otsitakse üha enam tootmisinsenere, tootearendajaid, testijaid, logistikaeksperte, kõrgete tehniliste teadmistega inimesi, kes koostöös klientidega täpselt neile vaja minevaid tooteid luua aitavad.

Selge on, et tootmisliine automatiseeritakse kogu maailmas tohutu tempoga ja inimtööjõu tunde kulub toote komplekteerimiseks järjest vähem ja vähem.

Üks 4G-saatja põhiplaat sisaldab ligi 10 000 ülitäpselt paigutatud komponenti ja inimkäsi ei ole selleks lihtsalt võimeline – appi tulevad robotid, inimeste rolliks jääb seadmete jälgimine ja materjalidega varustamine.

Samas palkab Ericsson praegu Eestis inimesi juurde, ja just selliseid spetsialiste nagu insenerid, arendajad ja tarnespetsialistid.

Ericsson teeb nii Tallinnas kui ka Stockholmis 5G-alast koostööd Teliaga ja just neis kahes linnas tullakse juba aastal 2018 välja esimeste uue põlvkonna võrgulahendustega. Ka see koostöö seab loomulikult tööjõu osas nõudmisi ka siinsele tehasele.

«Oleme oskustöötajate palkamisel olnud läbi aastate Eestis edukad ja tunnen end üsna kindlalt ka praegu. Näiteks on meie koostöö Tallinna Tehnikaülikooliga olnud väga hea, pakume praktikakohti juba õpingute ajal,» lausus Ottoson.

-Mitmekultuuriline seltskond

Samas on just arenduse poolel saanud Ericssoni tehasest juba vägagi mitmekultuurilise töötajaskonnaga kollektiiv. Inimesi on tõesti alates Hispaaniast ja Šveitsist ning lõpetades Iraani ja Bangladeshiga, eriti näeme seda tehase testimislahendusi välja töötavate laborite üksuses. Kokku töötab tehases 35 rahvuse esindajaid.

Kohalikke spetsialiste on sinna väga raske leida – neid lihtsalt ei ole piisavalt, seda mõjutab meie elanikkonna väiksus ja ülikoolilõpetajate arv. Samal ajal on vaja aru saada tootedisainist, tootmisprotsessist, tunda komponente ja selle kõige põhjal veel tarkvaraarendust teha.

Ericsson on oma rahvusliku mitmekesisuse üle siinses tehases väga uhke. «See haakub väga hästi ettevõtte põhimõtete ja tulevikunägemusega.»

Lars Ottoson on rootslane, pärit Stockholmist, töötanud 20 aastat Ericssonis, enne seda üheksa aastat Electroluxis ja veelgi varem mõned aastad Saksamaal. Stockholmi ülikoolis on ta omandanud magistrikraadi inseneriteaduste ja tootmise alal.

Ta on olnud mitme Ericssoni tehase juht Rootsis. Tal on kaks täiskasvanud tütart ja abikaasa, kes on küll rahvusvaheliste õpingute ja töödega nii hõivatud, et temaga Tallinna kaasa ei tulnud.

Juhina seab ta töötajate puhul esikohale nende professionaalsuse tunnustamise. Ise proovib ta oma käitumisega olla hea eeskuju kogu kollektiivile. Parimaks motivaatoriks peab ta täpset eesmärkide seadmist, mida ka tegelikult oleks võimalik saavutada.

Ottoson võttis juhtimise üle Andreas Nordinilt, kes astus juhtivale kohale Ericssoni Jamaica filiaalis. Ericsson Eesti juhina jätkab Seth Lackman, nii Lackman kui Ottoson kuuluvad ka Ericsson Eesti juhatusse.

Ericssoni Tallinna tehas arenes 2G-seadmete tootmisest aastal 2009 4G masstootmiseni aastaks 2013. Praegu töötab Tallinna tehases üle 1300 inimese ning üle Eesti kokku peaaegu 1500 inimest.

Siinse tehase viimase aja suurim investeering on täisautomaatne ladu, milles inimese roll on vaid kauba nimetuse ütlemine, ja varsti ilmuvad sobivad detailid automaatselt kohale.

Globaalsel tasandil on 1876. aastal asutatud Ericssonil ligi 115 000 töötajat. Ettevõtte loodud võrkudes liigub üle 40 protsendi maailma mobiilsest kõne- ja andmesidemahust. Ericssoni 2015. aasta netokäive oli 246,9 miljardit Rootsi krooni (29,4 miljardit USA dollarit). Ericsson kuulub Stockholmi väärtpaberibörsi NASDAQ OMX ja New Yorgi väärtpaberibörsi NASDAQ nimekirja.

Kommentaarid
Tagasi üles