Selleks peavad aga ka ülikoolid selget suunda näitama, olema tööstusele võimekamaks partneriks inseneeria valdkonna T&A ja innovatsiooni osas, oma teadus- ja õppetööks vajaminevaid seadmeid uuendama ja tööstuse jaoks tippspetsialiste ette valmistama.
Investeeringud 2017 võimaldavad tootmise digitaliseerimise protsesse uuel tasemel uurida (sh metalli 3D printimine ja saadud katsekehade/prototüüpide kompuutertomograafiline analüüs), ja arvutis modelleerida.
Maailmas: Kiiresti kasvab robotite kasutamine, eriti koostöörobotite (Cobots) kasutamine - mis on mõeldud inimestega samas töötsoonis koostööd tegema ning ei kahjusta inimesi.
Eestis: Tehnopolis paiknev robootikafirma Starship Technologies saavutab oma koostöörobotiga läbimurde, seda ka õigusruumis, mis võimaldab edaspidi robotitel liikuda nt kõnniteedel ilma inimsaatjata, ning Eestist võrsub uus edulugu.
Eesti teaduses: TTÜ viib läbi robootika innovatsioonikeskuse projekti (Digital Innovation Hub: SmartIC Robotics) raames Eestis robotite „rahvaloenduse“. Seni Eesti robotiseerituse kohta andmed puuduvad, kuna vastav statistikat koguv keskorganisatsioon World Robotics arvestab riikide statistikat ainult siis, kui andmed on saadud vähemalt neljalt suurelt robotifirmalt.
Eesti turul on suuri robotitootjaid vähe, ja sestap on Eesti maailmaraportis esindamata, olles samas grupis Läti, Leedu, Ukraina ja Valgevenega kui väherobotiseeritud maa. See ei pruugi olla tõene, kuna palju roboteid on Eestisse toodud ka Skandinaaviamaadest juba kasutatuna koos muu ületuleva tootmisega.
Eesti tööstusrobotite uuringu tulemused valmivad 2017 esimeses pooles.
Maailmas: Uute tehnoloogiate nagu liitreaalsus ja virtuaalreaalus (AR&VR) kasutuselevõtt tootmises, virtuaalreaalsuse kantavate vahendite nagu prillid (HTC Vive, Oculus Rift, Playstation VR) ja kiivrid areng juhtmevabadeks.