Nõunik kinnitas, et ministeerium hindab uue otsuse valguses erinevaid aspekte ning loodab lähimate kuude jooksul jõuda lahenduseni, mis arvestaks erinevate osapoolte seisukohti, aidates samal ajal tagada ühiskonna turvalisuse.
Piik tõi aga välja, et mistahes seadusandlike algatuste puhul seoses Euroopa Kohtu otsuse ja sideandmete säilitamisega tuleks indlasti silmas pidada, et Euroopa Komisjon on parasjagu ette valmistamas uut e-privaatsuse määrust, millega kavatsetakse e-privaatsuse direktiiv, millest kohtuotsus lähtus, kehtetuks tunnistada.
«Määrus on õigusakt, mis kohaldub automaatselt kõigis liikmesriikides, seega on teema kontekstis väga oluline, millisel kujul see kehtestatakse. Samuti tuleb arvesse võtta kevadel vastu võetud ja 2018. aasta mais kehtima hakkavat Euroopa isikuandmete kaitse üldmäärust,» rääkis vandeadvokaat.
Euroopa Kohus tegi eelmise aasta 21. detsembril otsuse, milles leidis, et liikmesriigid ei tohiks kehtestada reegleid, mis kohustavad telekommunikatsiooniettevõtteid säilitama õiguskaitselistel eesmärkidel kõiki andmeliiklus- ja asukohaandmeid kõikide abonentide ja registreeritud kasutajate kohta.
Kohtuasjas ühendati kaks menetlust – Rootsi Tele2 vaidlus sealse järelevalveasutusega Post- och Telestyrelsen (PTS) ning Briti parlamendisaadikute vaidlus Ühendkuningriigi siseministeeriumiga. Mõlemad asjad puudutasid riikide seaduses ette nähtud säilitamiskohustust.
Antonova sõnul oli detsembri lõpus tehtud otsus jätk juba 2014. aastal tehtud kohtuotsusele Digital Rights Ireland, kus Euroopa Kohus asus seisukohale, et sideandmete säilitamisel kuritegevusevastase võitluse eesmärgil tuleb liikmesriikidel rakendada tõhusaid meetmeid andmete säilitamise ja proportsionaalsuse tagamiseks.
«Justiitsministeerium on seega tegelenud kehtiva regulatsiooni analüüsiga Euroopa Kohtu praktika valguses juba alates 2014. aastast, kuid seni ei olnud võimalik lõplikest järeldustest rääkida, kuna oli oluline ära oodata äsja tehtud kohtuotsuse tulemus,» rääkis justiitsnõunik.