Kantselei: Eesti president suhtleb turvaliselt

Aivar Pau
, tehnikaportaali toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
NB! Fotol ei ole presidendi vaid tema nõuniku mobiil.
NB! Fotol ei ole presidendi vaid tema nõuniku mobiil. Foto: Elmo Riig / Sakala

Vastupidiselt USA presidendile Donaldi Trumpile, kes armastab siiani kasutada vana Androidi telefoni ja turvab Twitteri kontot alluva Gmailiga, on Eesti presidendi suhtlus tehtud maksimaalselt turvaliseks.

Kogu möödunud nädala oli sisuliselt kõigis maailma meediaväljaannetes kõneaineks Trumpi harjumus kasutada turvalise ametitelefoni kõrval ka isiklikku vana Androidi mobiili. Lisaks jõudis ajakirjandusse info selle kohta, et tema nimeline maailma mõjuvõimsaim (enam kui 14 miljonit järgijat) propagandakonto Twitteris on turvatud tema nõuniku isikliku Gmaili e-posti aadressiga.

Uurisime nende uudiste valguses, kui turvalist telefoni kasutab suhtlemiseks Eesti president Kersti Kaljulaid. Riigijuhi pressiesindaja Taavi Linnamäe vastusest paraku ei selgu, kas ta on otsustanud näiteks Androidi, iOSi või koguni Windows 10 platvormiga seadme kasuks. Küll aga saame olla kindlad, et meie president suhtleb turvaliselt.

«Ma hea meelega ei tahaks avaldada, mis liiki, millise opsüsteemiga ja milliste täiendavate turvameetmetega riigipea kasutuses olevad sidevahendid on. Küll saan kinnitada, et riigipea suhtlus on tehtud nii turvaliseks, kui seda kõiki abinõusid tarvitusele võttes on võimalik teha,» kõlas Linnamäe vastus.

Maailma luureagentuuride ja häkkerite käes on tohutu arsenal kõikvõimalikku tarkvara, mis võimaldab internetiga ühendatud mobiilitelefoni mikrofoni, kaamera ja salvestatud sisu täielikult oma kontrolli alla võtta ilma, et kasutaja sellest aru saakski. See käib muidugi ka kasutaja asukoha kohta.

Just seetõttu sai USA eelmine president Barack Obama tema enda meelehärmiks endale ametitelefoni, mis ei teinud fotosid, millega ei saanud sõnumeid saata, muusikat kuulata – veebis surfamisest rääkimata.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles