Kõigele lisaks on WHO nimetatud 12 hullemast bakterite perekonnast üheksa ka gramnegatiivset tüüpi, mida uuritakse praegu märkimisväärselt vähem kui grampositiivseid. Samal ajal on kolm kõige tõsisemat ohuallikat just gramnegatiivsed.
Kõige resistentsemate bakteriperekondade seas on Enterococcus ja Staphylococcus, mille puhul esineb resistentsust ka ravi viimases astmes antavale vankomütsiinile, maohaavasid põhjustav Heliocobacter, levinud toidumürgituse põhjustajad Salmonella ja Campylobacter ning samuti resistentseks kujunev gonorröa.
Kuulo Kutsar: Eestisse võivad ohtlikud bakterid jõuda reisijate kaudu
WHO nimekiri on kogu maailma andmetel põhinev üldistus ning olukord üksikutes maades võib oluliselt erineda. Ka kajastab nimekiri olukorda inimmeditsiinis, ent selle kõrval on oluline haigustekitajate antibiootikumi-resistentsuse kujunemise allikaks ka veterinaarmeditsiin ja loomakasvatus.
Euroopa Liidus korraldatakse antibiootikumi-resistentsuse (erinevate antibiootikumide suhtes) seiret järgmiste haigustekitajate kohta: Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae ja Acinetobacter spp.
Eesti Euroopa Liidus nimetatud haigustekitajate kõrge antibiootikumi-resistentsusega (AMR) silma ei torka ning antibiootikumide valikus leidus neid antibiootikume, mis nende haigustekitajate vastu toimisid.
Eestisse võivad uued resistentsed bakteriaalsed haigustekitajad jõuda reisijate või pagulaste kaudu.
Resistentsuse probleemi lahendamiseks on üks lihtne viis: nii tervishoiutöötajad kui ka haiged peavad antibiootikume kasutama mõistlikult. Ja veel üks põhimõtteline, kuid aeganõudev ja kulukas viis – uute antibiootikumide leidmine või sünteesimine.