Pöördusime mitmete Eesti innovatsiooniinimeste ja otsustajate poole ettepanekuga algatada arutelud täpselt vastupidisel suunal: mis oleks, kui ragistaks pead hoopis selle üle, millised võiksid olla meie järgmised e-kanalitesse siirduvad teenused, mida võiks veel laialdasemalt digitasemele viia?
Tundub, et vajutasime õigele nupule, sest vastukaja oli külluslik: ideed läksid lendu, inimesed olid rõõmsad, silm läks särama, mõni asutus on esindatud lausa kahe rääkijaga. Allolev jutt tuleb pikk, ühe korraga seda läbi ei loe. Sooviti täielikku paberivaba asjaajamist, sooviti täisautomaatset juhilubade vahetust, sooviti väga palju muud.
«Kohe tuju läheb heaks, kui loen seda plaani tuua meediasse arutelu digitaliseerimise tulevikust,» kõlas näiteks ettevõtte Columbus Baltimaade juhi Ivo Suursoo reaktsioon.
Avaldame saabunud ideed täpselt sellisel kujul, nagu need meile saabusid. Oma sõna e-valimiste ja innovatsiooi teemadel otsustas sekka öelda ettevõtlus ja IT-minister Urve Palo – tema seisukoha jätame kõige lõppu.
Ivo Suursoo
Columbus, Baltimaade peadirektor
Võiks kehtestada nõude, et alates 2020 ei tohi ükski arve liikuda paberkujul (sealhulgas PDF e-kirjaga), vaid kõik peab käima masinloetavas formaadis otse ostja raamatupidamisse või panka. Kõik tarbijad peavad saama soovi korral oma tehingu kohta e-kviitungi.
Linnar Viik
IT-visionäär, õppejõud, ärimees
Me peaks sõltumata digiteemasid ümbritsevatest sesoonsetest kontraptsioonidest regulaarselt esitama küsimusi - kas mingit tõstatunud probleemi, mis puudutab paljusid inimesi, ei saaks lahendata olemasoleva süsteemi teisiti toimimisel ning digitaalsete lahenduste kasutamisel?