Riik müüb maha elektriautode laadimisvõrgustiku ja ELMO Rendi

Elmo Rent

FOTO: Peeter Langovits

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium otsustas lisaks elektriautode kiirlaadimisvõrgustikule müüa avalikul enampakkumisel maha ka ELMO Rendi ehk elektromobiilsuse programmi raames loodud elektriautode renditeenuse koos selle juurde kuuluva masinapargiga.

Sellesse masinaparki kuulub praegu 31 elektriautot – 22 Nissan Leafi ja 9 Mitsubishi i-Miev’i ning – ning 15 rendiautode tavalaadijat. Enampakkumise tingimuseks on, et renditeenuse ülevõtja jätkab teenuse pakkumist vähemalt kolm aastat, mille jooksul on tal ka õigus kasutada ELMO kaubamärki.

2013. aastal käivitunud ELMO Rendi eesmärk oli tutvustada ja populariseerida elektriautode kasutamist ning anda igale huvilisele võimalus proovida omal käel elektriautoga sõitmist.

«Arvestades aastate jooksul Eesti tänavatele lisandunud elektriautode hulka ja inimeste teadlikkuse olulist tõusu, võib öelda, et teenus on oma eesmärgi edukalt täitnud. Seetõttu ongi riik otsustanud anda renditeenuse edasise osutamise võimaluse erasektorile,» teatas ministeerium.

Eesti elektromobiilsuse programm ELMO on Eesti valitsuse ja Mitsubishi Corporationi koostöös käivitatud programm elektriautode ja laetavate hübriidide kasutusele võtmise toetamiseks. Eestisse on programmi raames soetatud 1200 elektriautot.

ELMO programmi raames loodud kiirlaadimistaristu hankeleping lõpeb selle aasta lõpus, MKM plaanib ka sellele lähiajal uue omaniku leida. See kiirlaadimistaristu on algusest peale kuulunud riigile ning kogu programmi eest on vastutav majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Võrgu haldamist on seni korraldanud sihtasutus KredEx ning laadijaid opereerib ja haldab hankelepingu alusel ABB.

Kiirlaadijaid endid on Eestis praegu 167, neist 102 paiknevad linnades ja 65 maanteede ääres. Suurematest linnadest on Tallinnas 29, Tartus 11, Pärnus viis ja Narvas kaks kiirlaadijat. Kogu võrgustik on välja toodud siin: http://elmo.ee/laadimispunktide-vorgustik/

2016. aasta detsembri seisuga on kokku ELMO võrgus autot laetud 382 573 korda ja kokku 3 434 753 kWh.

Aastate lõikes on täheldatav selge kasvutrend, näites 2013. aastal, mil võrk avati, laeti aasta peale kokku kokku 31 039 korda, ent 2016. aastal oli laadimiskordi kokku juba 142 706. Lepinguid on kokku sõlmitud 2089.

Tagasi üles
Back