Riik vahetab välja ID-kaartide tootja

Eesti ID-kaart.

FOTO: Erik Prozes

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) sõlmis Prantsusmaa ettevõttega Oberthur Technologies lepingu ID-kaartide, elamisloakaartide, digi-ID-de ja diplomaatiliste isikutunnistuste tootmiseks, seni on riik ID-kaarte tellinud vaid ühelt ettevõttelt.

PPA peadirektori asetäitja Tauno Tuisu sõnul on ameti eesmärk tagada valdava osa Eesti e-lahenduste aluseks oleva ID-kaardi turvalisus ja töökindlus ka edaspidi. «Tahame Eesti inimestele pakkuda parimat ID-kaardi lahendust,» ütles ta, et see on suur vastutus, kuna usaldus ID-kaardi vastu tähendab ka usaldust riigi vastu.

Mis puutub isikutele väljastatavaid sertifikaate, siis ka selles osas lõpetab riik senise lepingu SK Solutions'iga.

«Uus hankeleping on meie jaoks nn täisteenuslahendus, mis tähendab, et nii isikutunnistuste tootmine kui ka isikustamine ja sertifitseerimisteenus sisaldub PPA jaoks ettevõttega Oberthur Technologies sõlmitud lepingus. SK Solutions jääb teenindama täna kasutuses olevaid isikutunnistusi kuni nende kehtivusaja lõpuni,» ütles Tauno Tuisk Postimehele.

Oberthur Technologies Euroopa ja Põhja-Ameerika asepresident Isabelle Lauzon ütles, et nende jaoks on suur au, et e-riigi lahenduste poolest ainulaadne Eesti on usaldanud maailmatasemel digitaalsete dokumentide ja lahenduste tarnimise just neile.

Eile sõlmitud lepingu alusel hakatakse dokumente tootma 2018. aasta lõpust pärast praegu kehtiva lepingu lõppemist.

Oberthur Technologies vastutab nii kaardi plangi ja kiibi kui ka dokumendi isikuandmetega sidumise eest, samuti vastutab ettevõte kaardi toimimise eest. Oberthur Technologies hakkab ID-kaarte tootma ja isikustama Eestis.

Viieaastase lepingu eeldatav maksimaalne maksumus on ligi 40 miljonit eurot. Uue lepinguga jäävad PPA kulutused ID-kaardi tootmiseks samale tasemele. ID-kaardi taotlemises inimestele muutusi ei kaasne ning kõik varem väljastatud ID-kaardid kehtivad kehtivusaja lõpuni.

Hankekomisjon valis tootja Oberthur Technologies välja kolme pakkuja seast: Šveitsi Gemalto A.G, Prantsusmaa päritolu Oberthur Technologies S.A. ning Safran Identity & Security Morpho. Laiapõhjalisse hankekomisjoni kuulusid lisaks PPA enda asjatundjatele eksperdid ka riigi infosüsteemi ametist, siseministeeriumist ning siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskusest.

Eesti ostab selle riigihankega ID-dokumentide ja nendega seotud sertifikaatite tootmist aastatel 2018 kuni 2023. Viimased 15 aastat on neid teenuseid Eestile osutanud Švietsi firma Gemalto/Trüb AG koos Rootsi suurpankade ja Telia loodud ettevõttega AS Sertifitseerimiskeskus. Leping Gemalto AG-ga kehtib maksimaalselt 2018. aasta lõpuni.

PPA hanke ja lepingutalituse juhataja Kaia-Liisa Kadai on varem Postimehele öelnud, et hange uute ID-kaartide tootmiseks otsustati teha eesmärgiga tagada konkurents ja parimate võimalike lahenduste leidmine.

Lepingupartneri leidmiseks kuulutas PPA hanke välja 2015. aasta lõpus ning tunnistas 2016. aasta kevadel ühe pakkumise edukaks. Kohtuvaidluse tulemusel see otsus tühistati. Seejärel PPA täpsustas pakkumuste hindamise kriteeriume ja tehnilisi tingimusi ning alustas 2016. aasta novembris lepingu sõlmimiseks uut hanget.

Tagasi üles