Fortum Tartu asub oma klientide soojaarvestitele paigaldama uut tüüpi mooduleid, mis suudavad ise ja ilma mobiiliside abita edastada klientide tarbimisandmeid.
Tartu soojamõõdikud hakkavad näite edastama täiesti uut moodi
«Kamstrupi lugejatele mõeldud LoRaWANi kauglugemise moodulid lähevad meie klientide soojusarvestitesse. Selle kaudu hakkame lugema peale energia ka temperatuure, rõhkusid, võimsust ja muud,» ütles Fortum Tartu esindaja Indek Hagu.
Peale selle, et klient ei pea enam iga kuu ise näite saatma, saab ettevõte sisuliselt reaalajas analüüsida ka soojussõlme tööd ja häirete korral kiiresti reageerida.
Aasta lõpuks installeeritakse Fortum Tartu klientide soojusarvestitele 300-400 uut tüüpi sensorit.
Kasutusele võetakse Norra-Eesti ettevõtte Nordic Automation Systems (NAS) loodud traadita sidevõrguga LoRaWAN (Long Range Wide Area Network), mille sensorid võimaldavad vee-, elektri-, soojuse-ja gaasinäidu edastamise teha automaatseks oluliselt odavamalt, kui seni kasutatud tehnoloogiad.
Selle võrgu seadmed kasutavad andmete edastamisel GSM-lahendustega võrreldes oluliselt vähem energiat ja puuduvad sidetasud.
LoRaWANi võrk võimaldab kasutada kuni 10-aastase akukestvusega sensoreid, mis võivad asetseda tugijaamast kuni 15 km kaugusel. Võrk lubab sideühendust ka maa all ning muudes raskesti ligipääsetavates kohtades.
NASi asutaja Viljo Veesaare sõnul pakub ettevõte ka kogumismahuti sensoreid ja need võetakse kasutusele näiteks peatselt avatavas Kakumäe jahisadamas.
NASi partner Eestis on Levira, kellega koostöös pakutakse asjade interneti teenuseid.