Asjade interneti sünniga tekkinud jagamismajandus on tõstnud vägagi teravalt päevakorrale ka inimeste vahelise usalduse. Riiklikel regulaatoritel pole enam lootustki jõuda igale poole kõike paika panema.
Kurat teab kelle korterite, tööriistade ja sõitude jagamine, meile tundmatute kullerite kokku pandud toidukotid jõuavad otse meie koduuksele, ühinenud kokad ja kes teab mis kvaliteediga valminud saiakesed. Kaamerad, nutilukud, liikumisandurid, ühendatud külmikud, mõõdikud ja telekad, mis jälgivad meie tegevusi kodus ja edastavad selle info kes-teab-kuhu.
Küsimus on privaatsuses, küsimus on turvalisuses, küsimus on täiesti uuel tasemel usalduses. Kaks esimest kahtlematult vähenevad ja kolmas lihtsalt peab kasvama.
Mis veel väga oluline: me pääseme asjade omamise ikkest. Jagamismajanduse võidukäigust pole enam tõesti pääsu. Milleks omada hekilõikurit, kui seda on vaja vaid paar korda aastas ja on klikiga laenatav?
Milleks omada autot, kui nn taksoga tööl käimine tuleb sama mugavuse juures tegelikult odavamgi kätte? Me ei vaja asju, meil on vaja hekk korda ja hommikul tööle saada.
Või hästi, kui tõesti oma nii oluline omada autot, siis asjade internet ja ühendatud isejuhtivad autod aitavad vähemalt poole võrra kokku hoida tööle ja koju sõitmise aega.
Paratamatult viib see kõik mõttele, mida me tegelikult vajame ja tahame. Päris kindlasti vajame me sööki ja vett. Iga elusolend vajab ka turvalisust ja kindlust, et elus püsida. Loomulikult vajame me ka suhtlust oma liigikaaslastega – sõpru, kaasat, mõttekaaslasi, ka vaenlasi, et teha vahet heal ja halval.
Kui mis peamine: olla väärtuslik - luua uusi väärtusi ja olla hinnatud, viia oma eksistentsiga inimkonda tema arengul edasi.
Kõigi nende erinevate vajaduste rahuldamiseks vajame tänapäeva maailmas olla selle maailmaga kaasaegseimail viisil ühendatud. Selleks vajame me esmalt seadmeid, teiseks võrkusid ja kolmandaks midagi, mis erinevaid seadmeid ühendaks ja neist mingisugust väärtust välja võluks.
See midagi on praegu veel äpid, kuid juba homme on see IoT.