K, 4.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Lunavara WannaCry jõudis Eestisse

Aivar Pau
, tehnikaportaali toimetaja
Facebook
Comments 2
MalwareTech kaart Eesti kohta
MalwareTech kaart Eesti kohta Foto: Kuvatõmmis

Mitme allika kinnitusel on kõikjal maailmas palju kahju tekitada jõudnud lunavara WannaCry jõudnud ka Eestisse ja nakatanud siinseid arvuteid.

Esimesena jõudsid märgid Eestis nakatunud arvutitest küberturvalisusega tegeleva ettevõtte MalwareTech andmebaasidesse. See ettevõte peab nimelt reaalajas uuenevat kaarti, kus näha lunavara WannaCry nakatunud arvutite tehtavad päringud.

Viimase 24H tabel näitab, et Eestis on nakatunud arvuteid kuus, neist kolm Tallinnas.

Kas telekomiettevõte Telia märkis oma äsjases teates, et eelmise nädala lõpus üle terve maailma kiirelt levinud WannaCry on Eestis juba märgid maha jätnud.

Telia Eesti turvaintsidentide valdkonna juht Aare Kirna tõdes, et Telia klientide puhul on seni esinenud mõned juhtumid, kus võib seos olla WannaCry viiruse katsega end arvutikasutaja süsteemidesse sokutada. Tema kinnitusel on ühele era- ja ühele ärikliendile ka sellekohane hoiatus saadetud, kuid seni pole kliendid ettevõtte abi küsinud.

«Seni on meil Eestis hästi läinud, kuid WannaCry on jätkuvalt ohtlik,» rõhutas Kirna.

Riigi infosüsteemi ameti andmeil ei ole tänase hommiku seisuga Eestis ühtegi kannatanut ehk siis pahavaraga nakatunud arvutit.

«Küll on aga sihtmärkide seas olnud 15 Eestis asuvat IP-aadressi, mis enamjaolt kuuluvad eraisikutele,» ütles Postimehele RIA pressiesindaja.

Kaspersky Labi esindaja Igor Zujev ütles Postimehele, et selle ettevõtte info kohaselt pole ükski tema Eesti klient tänaseks kahjustada saanud.

Reedel hakkas laekuma ärevaid teateid WannaCry nimelisest pahavarast, mille näol on tegu klassikalise lunavaraga. Pahalane krüpteerib arvutites ja serverites leiduvad failid, muutes need loetamatuks ning nende taastamiseks peab ohver maksma kurjategijatele lunaraha. Samas pole mingit garantiid, et failide lahtikrüpteerimine õnnestub.

Tänaseks oli viirusega juba pihta saanud üle 200 000 kasutaja ning enam kui 230 000 arvutit, lunavara nõuded ulatuvad aga 300 dollarist 1200ni. Kätte on õnnestunud kurjategijatel seni saada üle 40 000 dollari bitcoin'ides.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles