Täpsemalt tuleb nüüd kõigil riigiasutustel aasta jooksul enda kogutavad andmed üle revideerida ja panna need olulisuse edetabelisse lähtudes sellest, millist väärtust need ühiskonnale annavad. Edasi tuleb välja mõelda, kuidas vahetada infot teiste asutustega nii, et inimeste elusid puudutavate elusündmuste puhul neist kasulikke teenusepakette moodustada. Eesmärgiks on koondada mitme asutuse teenused nii, et kasutaja vaates näib see üheainsa sujuva teenusena.
Edasi saab määravaks infosüsteemide tarkus ja nende nutikas kasutamine - andmekogudesse kogutud faktide ja andmete põhjal hakkab riik ise inimestele teada andma, millal neil tekib kas kohustused või õigused hüvedele ja soodustusele.
Ja mitte ainult teada andma, vaid ka pakkuma. Nagu praegu kogub maksuamet pankadelt ja kõigilt tööandjatel kokku maksuanded ja loob neist eeltäidetud deklaratsiooni, või nagu antakse vastsündinud lapsele ravikindlustus ja kantakse ta ema raviarsti nimistusse.
«Peaaegu automaatselt toimivad meil näiteks maanteeametis autode ost ja müük, juhilubade vahetus või maksu- ja tolliametis eeltäidetud tuludeklaratsioon. Kuid ettevõtte käivitamisel, lapse sünnil või abiellumise korral nime vahetades on jätkuvalt vaja pöörduda erinevate asutuste poole eraldi. Need sündmused saab siduda üheks ja õigeaegselt nähtamatuna toimivaks tervikuks, tehes sellega inimeste ja ettevõtjate asjaajamise riigiasutustega lihtsamaks – sest asjad saavad kas automaatselt aetud või maksimaalselt ühe teeninduskontaktiga,» selgitas ettevõtlusminister Urve Palo.
Majandusministeeriumi IT-asekantsler Siim Sikkut ütles aga Postimehele, et riigi pikem siht on jõuda sinna, et ei eesti.ee ega muud portaalid ei oleks enam inimestele ja ettevõtetele üldse vajalikud.
«Tahame tugevalt minna edasi arendama ringi e-teenuseid terviklikuks elu- ja ärisündmuste komplektiks, mis toimivad proaktiivselt ja automaatselt ehk nähtamatult,» ütles Sikkut.
Traditsiooniliste dokumentide osakaal Eesti avaliku sektori teabes on küll drastiliselt vähenenud. Samas vahetati ainuüksi 2014. aasta IV kvartalis vähemalt kolm miljonit paberdokumenti, ligi 800 000 ametlikku e-kirja ja 60 000 infosüsteemide andmevahetuskihil X-tee toimiva dokumendivahetussüsteemi DVK kaudu saadetud elektroonilist dokumenti.