Kui inimesel tuleb tromb peas asuvasse veresoonde – ehk ta saab insuldi -, siis on arstidel vaid tund-paar aega selle eemaldamiseks, et vältida jäädavate ajukahjustuste tekkimist.
Praegu kasutatavad peamised ravilahendused on need, kus inimestele manustatakse mitmeid tugevatoimelisi ravimeid või reiearterist sisestatakse pikk, peenike ja vägagi kohmakas traat, mis juhitakse sulgunud ajuveresooneni.
«Kuna teel ajuni on veresoontes hästi palju pöördeid, siis traditsioonilise traadiga neist kuidagi läbi ei pääse. Meie töötame välja nn „karva“, mis allub arstide juhtimiskorraldusele end sobivalt painutada ja pöörata,» võttis teadlaste töö põhiidee kokku ülikooli tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete labori professor Alvo Aabloo.
Selline pehme karv võimaldab viia traadi enda otsiku täpselt õigesse kohta, mööda traati saab seejärel sihtkohta toimetada medikamente ja ning murda trombist läbi füüsiliselt «koputades».
«Philips leidis meid ise üles ja ettevõtte sõnum oli, et nad on sellest väga huvitatud,» ütles Aabloo.
Milles aga seisneb sellise juhitava karva keerulisus? Esiteks peab selle sees olema eriline ioonvedelik, just selle abil saavad arstid selle asendit muuta ja mööda «kurvilisi» veresooni juhtida – elektrilaeng koondab ioonid karvakese soovitud ossa – toimub polariseerumine - ning selline «paksend» mõjutabki karvakest end painutama.
Mis on ioonvedelik – see on sool, mis on tavaoludes mitte kristalne, vaid vedel, tema sulamisteperatuur on reeglina alla 100 kraadi. Näiteks kõige tavalisem söögisool sulab 801 kraadi juures.