Augusti esimene nädal tõi oodatud ja kardetud märgilise tähtsusega jooneületuse: Eestis sündis esimest korda vähem inimesi kui laekus sooviavaldusi e-residentidelt.
Nüüd see juhtus: eestlasi sündis vähem kui e-residente (1)
Nimelt Eestis sünnib keskmiselt 270 last nädalast ja augustis oli e-residentide taotluste arv 322. Seega on saanud esimest korda reaalsuseks projekti algatajate üks unistustest: Eesti kasvab oma piiridest suuremaks.
«Sellest on suur rõõm, et e-residentide taotluste arv kasvab ja et järjest enam inimesi üle maailma näeb e-residentsuses võimalust ettevõtlusega tegelemiseks,» ütles e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus sündmust kommenteerides Postimehele.
Suure tõenäosusega on taotluste arvu hüppe taga hiljuti alanud koostöö Soome makseteenuse pakkujaga Holvi, kes võimaldab e-residentidel avada interneti teel arvelduskonto oma Eestis registreeritud ettevõttele, ja koostöö lansseerimist toetanud teavitustegevused e-residentsuse sihtturgudel.
«Nüüd töötame selle nimel, et suurenenud taotluste lainele järgneks ka proportsionaalne hüpe loodavate ettevõtete arvus, mis on täiendav tulu Eesti eelarvesse,» lisas Korjus.
Rahvastikuregistri andmetel on e-residente hetkel 20 125.
Maksu- ja tolliameti andmeil on e-residendid tänaseks asutanud Eestis 2104 äriühingut. Kui vaadata ka varem loodud äriühingud, siis selliseid ettevõtteid, kus juhatuse liikmeks on 100-protsendiliselt e-residendid, on 2893. Käibemaksukohustuslaseks on ennast registreerinud 779 uut ettevõtet.
Positiivne on seis tööjõumaksudega, neid on perioodil jaanuar 2015 kuni juuli 2017 on väljamaksete pealt tasutud 3,9 miljonit eurot. Seda siis 468 e-residendi väljamaksete pealt.
Käibemaksu miinus – riigi poolt tagasi makstud summa ületab ettevõtete tasutud käibemaksusummasid – on aga 1,1 miljonit eurot. See on kogu tagastatud ja tasutud maksude bilanss alates aastast 2015.