Jääratsi sõnul on ka selge, et huvirühmad kasutavad erinevaid meetodeid ja viise oma arvamuse esitamiseks ning arutelu käigus saavad nii loojate, vahendajate kui lõpptarbijate õigused igakülgselt läbi kaalutud. «Loodame, et tulemuseks on tasakaalustatud lahendus,» sõnas ta.
Eesti ülesanne: leida kompromiss
Kui veel konkreetse autoriõiguste direktiivi juurde tagasi tulla, siis justiitsministeeriumi eraõiguse talituse juhataja Indrek Nikluse sõnul on praegu teravamalt tähelepanu all selle teine osa ehk artiklid 11-16.
Kõige rohkem on ELi liikmesriikide ja erinevate huvirühmade seas lahkarvamusi tekitanud artikkel 13, mis räägib väärtuslõhest (value gap), ja artikkel 11, mis räägib kirjastajate õigustest. Autoriõiguste teema tõstatati algselt ajakirjandusväljaannete ja platvormide puhul, kelle sisu näiteks läbi sotsisaalmeedia üldsusele kättesaadavaks tehakse.
Kogu direktiivi eesmärk on leida võimalused väärtustada autorite tööd, samas hoida tasakaalu tänapäeva ühiskonna infovabadustega. «Eesti ülesanne eesistujana on võtta aluseks Euroopa Komisjoni algatus ja arendada see eelnõuks, leides kõiki pooli arvestava kompromissi ning jäädes ise neutraalseks,» selgitas Indrek Niklus.
Ministeerium on läbi analüüsinud kõik liikmesriikide poolt meile saadetud ettepanekud ja soovitused ning nende põhjalt pakkunud välja sõnastuse mustandi, kus on läbirääkimiste lihtsustamiseks mitu teksti alternatiivi.
Need kõik vajavad läbiarutamist ja selleks koguneb ELi liikmesriikidest koosnev töögrupp 11. septembril. Sellest on tingitud ka nähtavasti just praegu käivitunud meediamõjutamise kampaania.