Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Tallinna sünge pilv netihiidude kohal: Facebookil ja Google’il pole maksudest pääsu

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
  • Kokkulepped netihiidude maksustamise üle tulevad juba Eesti eesistumise ajal
Pierre Moskovici Tallinnas | FOTO: EU2017.EE

Euroopa Komisjoni majandus- ja rahandusvolinik Pierre Moscovici ei jätnud täna Tallinnas ajakirjanike küsimustele vastates kahtlust: digitaalmajanduse hiidusid ootab Euroopas varem või hiljem ees riigiti maksustamine.

«See on väga oluline arutelukoht Euroopa Komisjonile. Oleme seisukohal, et digitaalmajandus peab olema maksustatud nii, nagu kogu ülejäänud majandus. Nad peavad maksma oma õiglase osa maksudest,» ütles Moscovici enne Euroopa Liidu majandus- ja rahandusministrite nõukogu ehk ECOFINi mitteametliku kohtumist.

Moscovici kohtus täna ka Eesti peaministri Jüri Ratasega, et valmistada ette vähemalt sama kõrgel tasemel toimuvat Digital Economy kohtumist 29. septembril Tallinnas.

Veel enne seda, 15. ja 29. septembri vahel, esitab komisjon liikmesriikidele kõikvõimalikud ettepanekud suurte digitaalettevõtete maksustamise kohta, et ministritel oleks võimalik teha valik ja leida poliitiline konsensus.

Seejärel võtab komisjon initsiatiivi taas enda kätte ja teema läheb arutamisele ka OECD tasemel. Moskovici sõnul peab digitaalmajanduse maksustamine saama osaks ELi ühtse konsolideeritud ettevõtte tulumaksu baasist (common corporate tax base – CCTB).

Ettepanekuid digitaalmajanduse maksustamiseks on tehtud palju, nende seas ka Eesti.

«Digimajandusel baseeruvaid uusi ärimudeleid tekib juurde iga päev. Maksureeglitega oleme aga alles möödunud sajandis ja jätame end järjepidevalt ilma märkimisväärsest osast maksurahast – rahast, mida vajame ühiskonda panustamiseks. Aeg on tuua maksusüsteem meie kaasaega ja võimaldada digivaldkonna ettevõtetel panustada samamoodi traditsiooniliste ettevõtetega maksuraha kaudu ühiskonna arengusse,» ütles rahandusminister Toomas Tõniste homsete arutelude eel.

Ta märkis, et homme on soov kuulda kõigilt liikmesriikidelt nende kogemusi digimajandusega ning jõuda ühisele arusaamale, mida esitada aasta lõpus ka OECD-le, et probleem jõuaks võimalikult kiirelt ülemaailmse lahenduseni.

«Rahvusvaheliste maksueeskirjade lõhe tuleb kiiresti kõrvaldada, et tagada digimajanduses tegutsevate ettevõtete kasumi õiglane maksustamine,» seisab rahandusministeeriumi koostatud dokumendis, mis esitatakse homme 16. septembril seda teemat arutavale ECOFINi nõupidamisele.

Eesti mõistab kirjas hukka praeguse olukorra Euroopas, kus maksustamine on seotud vaid globaalsete digiettevõtete füüsilise tegevuskohaga – samas kui teenuseid pakuvad ja tulu teenivad nad kõigis Euroopa riikides. Neiks teenusteks on eelkõige reklaamiäri nii bännerites kui ka videosisus, millega osutatakse konkurentsi näiteks Eesti internetireklaami pakkuvatele ettevõtetele, kuid ettevõtte tulumaksu need tehnohiiud Eestis sentigi ei maksa.

Ettepaneku sisu ongi see, et rahvusvahelised suurettevõtted peaksid asuma tulumaksu tasuma mitte sõltuvalt sellest, kus on füüsiliselt nende kontorid (Euroopas tavaliselt soodsa maksukeskkonnaga Iirimaa või Holland), vaid sellest, kus nad kasu teenivad.

«Rahvusvahelised maksueeskirjad on iganenud ega suuda hakkama saada majanduse digitaliseerimisest tulenevate väljakutsetega,» tõdeb rahandusministeerium. «Digitaaläride piiriülesed tegevused on peitunud nende reeglite lõhedesse ja jäävad seetõttu maksustamata enamikus riikides, kus nende teenused on digitaalselt kättesaadavad ja toodavad tulu.»

Ettepaneku kohaselt võiks seega tuua rahvusvahelise maksustamise puhul kasutusse «virtuaalse püsiva tegevuskoha» mõiste, mis annaks aluse ettevõtete maksustamiseks ka ilma nende füüsilise asukohata mõnes riigis.

Eesti leiab, et seetõttu on globaalsed digiettevõtted nautimas üleüldist madalamat maksukoormust. Uute reeglite kehtestamisel tuleb muidugi vältida topeltmaksustamist. Ettepaneku kohaselt võiks teema jõuda ka OECD lauale, et leida teemale üleilmne lahendus.

Rahandusministeeriumi pressiesindaja Liisi Polli sõnul on tegemist siiski alles diskussioonipaberiga laiemaks aruteluks ja puudutab kogu digimajanduse maksustamist. «Meie ettepanekus on üldiselt kasumi maksustamine. Ajutisi lahendusi oleme samuti nõus kaaluma, kuid kogu teema vajab terviklikku lähenemist,» lisas ta.

Euroopa rahandus- ja majandusministrid kohtuvad Tallinnas 15.–16. septembril.

Tagasi üles