Kokkuvõttes on Eestis laupäeva hommikul ligikaudu 760 000 ID-kaarti, millega ei saa siseneda IT-süsteemidsesse, tuvastada end e-teenustele ja anda digiallkirju. See tähendab, et e-riigist on ära lõigatud enam kui pooled Eesti ID-kaardid.
Peaminister Jüri Ratase hinnangul aga mingisuguseks paanikaks ühiskonnas põhjust ei ole.
«Ei pea tulema nädalavahetusel PPA uste taha, sertifikaate saab uuendada 31. märtsini 2018,» tuletas ta meelde. «Eesti e-riik läheb edasi. Eesti e-riik tugineb usaldusele ja avatusele, millega ei saa mitte üks gramm riskida.»
Ratas jättis vastamata küsimusele, kui palju ID-kaardi probleemi lahendamine seni maksumaksja raha on nõudnud ning ka sellele, kas maksude maksmisega võib venitada, kui vajalike inimeste ID-kaardid ei tööta.
Küll aga vabandas ta nende ees, kes on seni oma ID-kaardi sertifikaatide uuendamisega hätta jäänud. Nimelt ei ole viimastel päevadel erinevate riigiasutuste veebisüsteemid omavahel hästi kokku töötanud ning sertifikaatide uuendamine on seetõttu põrkunud probleemide rägastikuga. Esmaspäeval sai oma ID-kaardi uuendatud näiteks vaid 1300 inimest.
Küll aga kordas peaminister seda, et Eesti ID-kaarti ei ole keegi seni lahti muukida suutnud.
Justiitsminister Urmas Reinsalu teatas neljapäeva õhtul, et ID-kaartide sertifikaatide peatamine ei tohi kuidagi mõjutada Eesti riigi usaldusväärsust ning riik peab garanteerima õigusriigi efektiivse töö katkematu jätkamise.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski märkis, et sertifikaatide sulgemine oli ainumõeldav ja tervishoiusüsteemid olid selleks sammuks valmis. «Viimase kahe kuu jooksul on tehtud ära väga suur töö, et tagada tervishoiu- ja sotsiaalteenuste toimimine ka ID-sertifikaatide sulgemisel. Üksikuid tõrkeid võib haiglates lähinädalatel siiski ilmneda, mistõttu palume patsientidelt mõistvat suhtumist — selle sammuga kaitseme me teie andmeid,» lisas Ossinovski.