Eesti avas esimese kosmose äriinkubaatori

Briti teadlaste salvestatud võimas gammakiirte purse tänavu suvel.

FOTO: CC ESO A Roquette / SWNS

Teisipäeval avas Eesti koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga Teaduspargis Tehnopol esimese kosmose äriinkubaatori ESA BIC Eesti, mis on esimene omataoline Baltikumis ja 17. kogu Euroopas.

Inkubatsiooniprogramm aitab edendada kosmosega seotud äriideid, pakkudes neile tehnilist tuge ja ärinõustamist, teatas Tehnopol. Aastas toetavad Euroopas tegutsevad kosmose äriinkubaatorid enam kui 140 uue ettevõtte tegevust ja kasvu.

«Euroopa Kosmoseagentuur on oma tehnoloogiasiirde programmi ja äriinkubatsiooni keskuste kaudu aidanud kaasa rohkem kui 500 uue ettevõtte ja paljude uute töökohatade loomisele, pakkudes ettevõtjatele oma toodete või teenuste arendamiseks nii tuge kui ka rahastust,» ütles Euroopa Kosmoseagentuuri peadirektor Johann-Dietrich Wörner.

«Eesti ettevõtted on teinud Euroopa Kosmoseagentuuriga koostööd juba viis aastat ja näidanud üles suurepärast võimekust töötada välja kosmosetehnoloogiatega seotud uudseid rakendusi ja teenuseid,» lisas Wörner.

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo sõnul saavad äriinkubaatori abiga insenerid ja teadlased luua uusi kosmosega seotud tooteid ja teenuseid. «ESA BIC Eesti avamine on meie kosmoseteekonna järgmine verstapost. Eesti on tuntud oma startupide ja digitaalse ühiskonna poolest, uus äriinkubaator ühendab kosmosetehnoloogiad olemasoleva digitaalse ühiskonnaga, tuues kasu mõlemale valdkonnale. Siit edasi on järgmiseks sammuks täna juba kasutusel olevate e-teenuste kombineerimine planeedi Maa vaatlusandmete ja satelliitnavigatsiooni teenustega,» ütles Palo.

ESA BIC Eesti programmijuhi Andrus Kurvitsa sõnul on kosmose äriinkubaatori avamine suur hüpe Eesti riigi ja riigi idufirmade maastiku jaoks. ESA BIC Eesti juhtpartner on Tartu Teaduspark, mis hakkab koostöös Tallinna Teaduspargiga Tehnopol inkubatsiooni pakkuma nii Tartus kui ka Tallinnas.

«Tegeleme Startup Inkubaatoris igal aastal ligi 45 tehnoloogiaettevõttega, millel aitame jõuda jätkusuutliku käibe või esmase erainvesteeringuni. Näeme järjest rohkem ettevõtteid, mis arendavad kosmosega seotud tehnoloogiaid ning koostöös Euroopa Kosmoseagentuuriga saame neile nüüd pakkuda oma toote või teenuse arendamiseks 50 000 euro suurust finantseeringut ja valdkonnaspetsiifilist mentorlust,» ütles Teaduspargi Tehnopol Startup Inkubaatori juht Martin Goroško.

«Meie eesmärk on, et viie aasta jooksul jõuaksid 20 Eesti startupi rahvusvahelisele turule. Täna kuulutamegi välja esimese püsivalt avatud taotlusvooru inkubatsiooni kandideerimiseks, et saaksime tulevikus ägedaid kosmosetehnoloogiaid ka laiemalt kasutada,» lisas Goroško.

2009. aastal alustas Eesti koostööd Euroopa Kosmoseagentuuriga, et Eesti ettevõtted ja teadlased saaksid esmakordselt osaleda Euroopa Kosmoseagentuuri projektides. 2015. aastal sai Eestist Euroopa Kosmoseagentuuri täieõiguslik liige, mis avas Eesti kosmosekogukonnale uusi võimalusi.

ESA BIC Eesti konsortsium koosneb kaheksast partnerist: Tartu Teaduspark, Tallinna Teaduspark Tehnopol, Tartu linn, Tallinna linn, Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tartu Observatoorium ja Kredex.

Tagasi üles
Back