Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

TransferWise sai aasta lõpus Euroopa ühe suurima riskiinvesteeringu

TransferWise'i kontor Tallinnas FOTO: TransferWise

Eestlaste loodud Briti finantstehnoloogiaettevõtte TransferWise’i kaasatud 280 miljoni dollarine riskikapitaliinvesteering osutus aasta teisel poolel Euroopas omasuguste seas suuruselt kolmandaks, näitab finants- ja nõustamisteenuste ettevõtte KPMG globaalne analüüs KPMG Venture Pulse.

Euroopas jõudsid riskikapitaliinvesteeringud 2017. aastal rekordilise 19,1 miljardi dollarini ning viimases kvartalis paistsid KMPG teatel silma Deliveroo (482 miljonit dollarit), Truphone’i (336 miljonit) ja TransferWise (280 miljonit).

«TransferWise’i puhul on ilmne, et meile mitte ainult ei tundu, et eestlaste loodud fintech-ettevõte on edukas, vaid seda kinnitavad TransferWise’i laienev haare, majandustulemused ning ettevõttesse tehtud suurinvesteeringud. Kahtlemata on ettevõte jõudnud oma sektoris maailma hiidude sekka,» ütles KPMG Baltics OÜ ärinõustamisteenuste juht Hanno Lindpere.

Eelmisel aastal tehti maailma riskikapitaliinvesteeringute vallas viimase kümne aasta rekord, investeeringute kogumahuga 155 miljardit USA dollarit.

Maailma riskikapitaliinvesteeringute vallas domineerivad Ameerika Ühendriigid, mille arvele läks eelmise aasta neljanda kvartali tehingute mahust üle 50 protsendi. Kuigi maailma riskikapitaliinvesteeringute kogusumma püstitas mullu rekordi, siis tehingute koguarv langes neljandas kvartalis 2662-le, mis oli kuue aasta madalaim näitaja.

Ühtlasi tähendas see megatehingute rolli suurenemist: neljandas kvartalis oli kokku kuus üle 1 miljardi dollarilist riskikapitaliinvesteeringut, millest võib KPMG teatel esile tuua nelja miljardi dollari suurust paigutust Hiina ettevõttesse Didi-Chuxing ja online-jaekaubanduse ettevõttesse Meituan-Dianping.

Autosektoriga seotud firmad kuulusid võitjate sekka, näiteks sõidujagamisfirma Lyft ning elektriautode tootjad Nio ja Faraday Future.

«Globaalsed riskikapitaliinvesteeringud said hoogu juurde tänu megatehingutele Aasias ning suurinvesteeringutele USA-s ja Euroopas,» märkis USA-s riskikapitali valdkonna juhtide hulka kuuluv KPMG partner Brian Hughes. «Alanud aastasse vaadates ootame, et investorid keskenduvad hilise faasi tehingutele, kus on näha ennast tõestanud ärimudeleid ja selget suunda kasumlikkusele.»

Investeeringud tehisintellekti ja masinõppesse kahekordistusid, ulatudes eelmisel aastal kokku 12 miljardi dollarini. Oluliselt tõusid investeeringud farmaatsia- ja biotehnoloogiasektorisse, kasvades ligi 40 protsenti 16,6 miljardi dollarini.

Alanud aastasse vaadates on näha mitmeid positiivseid signaale, et globaalne riskikapitaliturg püsib investeeringute mõttes tugevana, kuigi tehingute arvu langus võib tekitada aja jooksul probleeme.

Meditsiini- ja biotehnoloogia ning autosektorilt oodatakse kiiret kasvu, samas kui tehisintellekt aitab eri tööstusharudes jõuda märkimisväärsete investeeringuteni. Tänavu on oodata suuremat hoogu ka toidu- ja põllumajandustehnoloogia vallas, märgib KPMG.

Tagasi üles
Back