Lõplik sõna: valdade liitumine ei muutnud ühtegi autodokumenti kehtetuks

Maanteeameti teade

FOTO: maanteeamet

Maanteeameti lõpliku kinnituse kohaselt ei muutnud valdade liitumisest tekkinud aadresside kadumine kehtetuks ühtegi auto registreerimistunnistust ning neid pole vaja ei raha eest ega tasuta vahetama minna.

«Ühtegi valede andmetega registreerimistunnistust ei ole haldusreform tekitanud. Samuti ei tekita seda isiku elukoha vahetus, asukoha muutus või mis tahes muu põhjus, mille tõttu isiku aadress peaks muutuma,» kinnitas maanteeameti sõidukite registriosakonna juhataja Martti Kangur Postimehele.

Nimelt kantakse sõiduki omaniku aadress registreerimistunnistusele ja liiklusregistrisse registreerimistunnistuse väljastamise aja seisuga. «Selline põhimõte tuleneb ka Euroopa Liidu õigusest ja vastav regulatsioon kehtib just nimelt seetõttu, et aadressi muutmisega seonduvalt ei ole vaja liiklusregistris andmeid muuta ega seega ka registreerimistunnistusi vahetada,» rääkis Kangur.

Tema hinnangul oleks selline nõue muuhulgas ebamõistlik, ebaproportsionaalne, eesmärgipäratu, ebaefektiivne ning tekitaks isikutele üleliigseid kulutusi ja ebameeldivusi, mistõttu ei oleks see haldusmenetluse üldpõhimõtetega kooskõlas.

Postimees kirjutas eile, et haldusreformi tulemusel muutunud aadressid tõid eile tagantjärele kaasa ühe suure segaduse, kuna nii autoomanike kui maanteeameti jaoks polnud selge, kas vananenud aadresse sisaldavad autode registreerimistunnistused tuleb välja vahetada ning kas selle eest tuleb riigilõivu tasuda.

Sotsiaalmeedias kulutulena levinud infost selgub, et maanteemati infotöötajad andsid veel eile hommikul elanikele informatsiooni, mille ameti peamaja aga üsna varsti ametlikult ebaõigeks tunnistas.

Nimelt soovitati ühel autoomanikul esmaspäeval tungivalt sõiduki registreerimistunnistust vahetada. Anti ka teada, et kui tavaolukorras tuleb registreerimistunnistuse eest maksta riigilõivu, siis ei tule seda tasuda, kui eraldi välja tuua, et vahetamise põhjus on haldusreformi käigus saadud uus aadress.

Teisipäeva hommikuks oli maanteeameti seisukoht teinud 180-kraadise pöörde ning avalikkusele anti teada maanteeameti sõidukite registriosakonna juhataja Martti Kanguri uus seisukoht: «Sõiduki registreerimistunnistust ei pea välja vahetama seoses aadressi muutumisega. Siiski võib soovi korral uue registreerimistunnistuse väljastamist taotleda. Tegemist on tasuta toiminguga. Kui isik peaks tahtma uue aadressiga sõiduki registreerimistunnistust, soovitame seda teha e-teeninduses. Sealt saab uue registreerimistunnistuse ka posti teel koju tellida.»

Täpselt sama info riputas amet eile välja ka oma veebilehele.

Inimese käest aga paluti vabandust: «Kuulasime antud telefonikõne üle. Meie teenindaja tõesti tungivalt soovitas sõiduki registreerimistunnistust vahetada, kuigi sellist nõuet ei ole. Vabandame!»

Tagasi üles