USA osariik hakkas kasutama eestlaste kosmoselahendust

Platvorm Sille

FOTO: Datel

Eesti IT-ettevõte Datel sai valmis teenuse Sille, mis võimaldab täpselt jälgida kosmosest suurte objektide vajumist või tõusmist. Esimene klient on leitud juba kauges USAs.

Maa kaugseire satelliidi Sentinel 1 andmetel baseeruv varajase hoiatuse süsteem suudab selliste objektide nagu sillad, torujuhtmed, sadama- ja kaevandusalad ning suurhooned nihkumise või vajumise kuni 1 mm täpsusega.

Dateli juhatuse esimehe Urmas Kõlli sõnul teeb Sille suure infrastruktuuri tehnilise seisukorra pideva jälgimise võimalikuks ning majanduslikult mõistlikuks ka keskmise suurusega ettevõtetele ja organisatsioonidele.

«Praegu on selline oluline teenus maailmas kättesaadav ainult globaalsetele infrastruktuuriettevõtetele või riigikaitse ning julgeolekuga seotud asutustele. Meie uus e-teenus Sille võimaldab ka mitu korda väiksematel ettevõtetel mugavalt oma varal silma peal hoida,» selgitas Kõlli.

Aprilli alguses sõlmiti esimene Sille kasutamise leping USA Marylandi osariigiga mitmekümne suurobjekti jälgimiseks, huvi on näidanud ka mitmed teised Eesti, USA ja Euroopa infrastruktuuriomanikud.

Datelil on sõlmitud arenduskoostöö leping Euroopa Kosmoseagentuuriga, et saaks kaugseire programmi Copernicus satelliitide avaandmeid.

Tagasi üles