Taimar Peterkop: e-riigi edulugu ei saa põhineda süsteemide lappimisel

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Taimar Peterkop.

FOTO: Tairo Lutter

Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Taimar Peterkop leiab kommentaaris uue poliitilise jõu Eesti 200 seisukohtadele e-riigi arengute kohta, et riigil tuleb asuda senisega võrreldes märgatavalt rohkem nii inimestesse kui süsteemidesse investeerima.

Taimar Peterkop:

On selge, et e-riigi edulugu ei saa kaua põhineda vaid olemasolevate süsteemide lappimisel. Vaja on investeerida süsteemide arendusse ja kompetentsetesse IT-spetsialistidesse.

Eesti digiriiki on 15 aasta jooksul  suure entusiasmiga ja kohati õhinapõhiselt üles ehitatud. Ja seda on hästi tehtud, oleme kindlasti IT-riigina teistele eeskujuks – meie kõigi igapäevaelu toimib mugavamalt tänu toimivatele e-teenustele.

Kuid 15 aastat on pikk aeg. Asjad muutuvad, eriti IT-sektoris, kus tehnika areneb mitu korda kiiremini, kui me selleks kohati valmistunud oleme.  Tänasel päeval parandame aga vanu vigu ning suudame vaevaliselt olemasolevaid lahendusi, e-riigi võtmekomponente, olemasolevate ressurssidega enam-vähem töös hoida.

Kui soovime lisaks tekkivate probleemide lahendamise ja asjade töös hoidmise kõrval ka süsteeme arendada, tuleb meil senisest oluliselt rohkem investeerida – nii inimestesse kui IT-süsteemidesse.

Kompetentsed inimesed on siinjuures võtmeküsimus, sest riigi vaates neid ei jagu. Täna leevendab olukorda hea koostöö erasektori ning ülikoolidega, kus töötavad tippspetsialistid ja teadlased. Seadmetesse ja IT-süsteemidesse investeerimiseks kasutame paljuski  Euroopa Liidu vahendeid, kuid ka need vahendid ei ole lõputud.

Selleks, et saaksime ka tulevikus e-riigi hüvesid muretult kasutada ning olla digiriigina jätkuvalt maailmapildis, peame kasvatama häid spetsialiste ja otsima võimalusi parimate palkamiseks, kes on targad tellijad riigiasutustes ja head arendajad erasektoris.

Tagasi üles