Arnis Paršovs on koostamas ID-kaardi turvaprobleemidest teadustööd ja avalikustab selle umbes poole aasta pärast.
Kuidas on aga võimalik, et Eesti riik ei olnud ise siiamaani probleemi tuvastanud? Politsei vastus kõlab nii: «ID-kaardi turvalisuse tagamise üks baasnõuetest on see, et võtmeid võib genereerida vaid kiibis sees. Samuti on turvavõtmete kiibis sees genereerimise põhimõte selgelt sätestatud sertifitseerimise protsessis, mis on ka auditeeritud. Ükski audiitor ei ole seda viga tuvastanud. Varem on Gemalto PPA-le kinnitanud, et võtmed genereeritakse kiibis sees.»
RIA peadirektori Taimar Peterkopi sõnul on teadmine kõnealustest turvaveast olnud õhus möödunud aasta algusest ja väga keeruline on olnud selle teadmisega edasi minna.
«See on mul olnud kogu aeg kuklas, see on möödunud aasta veebruarist seganud mu ööund,» sõnas Peterkop ja märkis, et talle teadaolevalt uusi ID-kaarti turvaprobleeme praegu õhus ei ole.
Peterkopi sõnul kasvatas möödunudsügisene kiibikriis RIA teadlikkust ning andis teadmise, et infot ID-kaardi kohta on võimalik saada ka mujalt kui tootjalt. Just selle alusel pöörduti ka antud probleemi puhul Cybernetica poole.
«Küsimus on selles, kas usaldada Gemaltot või Eesti teadlasi. Kui need inimesed, kes on osalenud kogu e-riigi ehitamisel – näiteks Tartu Ülikoolist, väidavad midagi, siis ma usun neid,» sõnas RIA peadirektor ja lisas, et Arnis Paršovs on RIAga valmis tegema väga head koostööd.
Taimar Peterkopi hinnangul pole antud juhul tegemist kriisiga, vaid esitatud nõuete rikkumisega, mis ei põhjusta reaalset ID-kaartide ärakasutamist.
Gemalto toodab Eestile ID-kaarte selle aasta lõpuni. Postimees pöördus juhtumile kommentaaride saamiseks ka Gemalto esindaja poole.
Eelmine kriis puudutas 750 000 ID-kaarti
Tegemist on vähem kui aasta jooksul juba teise ID-kaardi turvalisust puudutava suure probleemiga.
Möödunud aasta 30. augustil informeeris rahvusvaheline teadlaste grupp Riigi RIAt, et nad avastasid turvariski, mis mõjutab Eestis alates 2014. aasta oktoobrist välja antud ID-kaarte ehk kokku ligi 750 000 kaarti.
Kõigi nende kaartide sertifikaadid tuli välja vahetada. Probleem peitus ID-kaardi kiibis ning ka selle juhtumiga seoses on riik esitanud Gemaltole trahvinõude.