K, 1.02.2023

Maailma kõige kallim hävituslennuk F-35 nägi viimaks lahingut

Rait Piir
, reporter
Maailma kõige kallim hävituslennuk F-35 nägi viimaks lahingut
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Lockheed Martin F-35,
Lockheed Martin F-35, Foto: AXEL SCHMIDT / REUTERS

Pärast enam kui 20 aastat arendamist ja katsetusi on USA kõige uuem ja kallim hävituslennuk, Lockheed Martini valmistatud F-35, viimaks näinud sõjalist kasutust. Seda küll Iisraeli kätes. 

Iisraeli modifikatsioonidega F-35 «Adir» varghävitajaid kasutatakse juba praegu sõjalistel operatsioonidel, teatas juudiriigi sõjavägi Twitteris, lisades, et nad on maailma esimesed operatsioonilisel tasandil F-35 kasutajad. 

Iisraeli õhuvägede komandöri, kindralmajor Amikam Norkini sõnul kasutati F-35 hävitajaid kahe Lähis-Idas paikneva sihtmärgi ründamiseks, kirjutab The Jerusalem Post

Sõjalise kõrgtehnoloogia viimane sõna F-35 on saanud USAs laialdase kriitika osaliseks, sest lennuki näol on tegu inimkonna ajaloo kõige kallima relvasüsteemiga, kuid selle töökindlus pole tänase päevani tõestust leidnud. Lennuki tarkvarast on leitud hulganisti vigu ning nii mootorite kui relvasüsteemide töös on esinenud palju tõrkeid. 

USA õhuvägi kuulutas F-35 kasutuskõlblikuks juba 2016. aasta augustis, kuid pole siiani lennukit kellegi vastu agressiivselt kasutanud. USA merejalavägi paigutas möödunud aastal esimesed F-35d Jaapani. 

Iisrael on seega teinud vigade poolest tuntud lennuki mainele tõenäoliselt väga suure teene, tõestades, et USA maksumaksja miljardid dollarid ei olegi äkki raisku läinud. Oma rünnakoperatsiooni käigus võis Iisrael tõestada ka seda, et Süüriasse paigaldatud Vene S300 ja S400 õhutõrje raketisüsteemid seda lennukit ei märka. 

Iisrael on tellinud USA käest 38 miljardi dollari eest 50 F-35 hävitajat. 

Märksõnad
Tagasi üles