K, 29.03.2023

Microsoft ostab 7,5 miljardiga GitHubi ja programmeerijad löövad häirekella

Rait Piir
, reporter
Microsoft ostab 7,5 miljardiga GitHubi ja programmeerijad löövad häirekella
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Microsofti esindus New Yorgis.
Microsofti esindus New Yorgis. Foto: Drew Angerer / AFP

Microsoft teatas esmaspäeval, et ostab 7,5 miljardi dollari väärtuses enda aktsiate eest tarkvaraarendajate seas ülipopulaarse veebipõhise koodijagamise platvormi GitHub.

2008. aastal astutatud GitHub on avatud lähtekoodiga tarkvara hoiustamiseks mõeldud paltvorm, millel on üle 28 miljoni kasutaja, kes töötavad umbes 1,5 miljoni erineva firma heaks. GitHub võimaldab arendajatel laadida enda loodud tarkvara üles, et teised kasutajad saaks seda muuta ja täiendada (algne versioon ei lähe muidugi kaduma).

Üksteise koodide kallal nokitsemine võimaldab arendajatel saada kõrvalist abi vigade leidimsel ja oma tarkvara täiustamisel. Keegi teiselt poolt maailma võib vaadata sinu huvitavale ideele peale ja pakkuda välja omapoolseid parandusi ja mõtteid. GitHubi kasutavad näiteks sellised suurettevõtted nagu Apple, Amazon, Google, PayPal, Airbnb ja Spotify. Ka Microsoft ise on siiani olnud üks GitHubi suurimaid kasutajaid. 

Enamuse GitHubi kasutajaskonnast moodustavad aga erinevate avatud lähtekoodiga projektide kallal töötavad üksikarendajad. Selliste projektide hulka kuulub näiteks Mozilla.

Tegu on Microsofti tegevjuhi Satya Nadella teise suure ostuga. 2016. aastal omandas Microsoft sotsiaalmeediaplatvormi LinkedIn 26,2 miljardi dollariga. Microsoft on siiani GitHubiga konkureerinud, kuid sulges mullu detsembris oma vabavara platvormi Codeplexi, sest viimane ei suutnud GitHubi populaarsusele vastu seista.

Microsoft on lubanud, et laseb GitHubil oma senisel kujul edasi eksisteerida, kuid paljud programmeerijad üle kogu interneti on hakanud veebis protesteerima (mõned näited leiab siit, siit ja siit) ja lubanud paltvormi isegi hüljata. GitHubiga konkureeriv GitLab teatas, et pärast uudise välja tulekut on nende uute kasutajate arv kasvanud kümnekordselt.

Paljud arendajad kardavad lihtsalt, et Microsoft kordab samu vigu, mida nad tegid Skype ja Nokiaga. Mõlemad on sattunud pärast Microsofti kätte sattumist laialdase kasutajate poolse kriitikatule osaliseks.

Pärast kulutulena üle interneti levinud proteste kutsus Nadella protestjaid üles hindama Microsofti tegusid tema ametiaja järgi, sest kunagisi vigu ei plaani tema korrata. Tõepoolest, Nadella on suutnud 2016. aastal omandatud LinkedIni Microsoftist edukalt eraldi tegutsevana hoida ja pole emaettevõtte «karvast kätt» sinna sisse toppinud.

Lisaks sellele on Nadella isiklikult avatud lähtekoodi väga suur pooldaja ja lükanud ettevõtet juba aastaid selles suunas. Näiteks alles hiljuti ühendas ta GitHubi Microsofti arendajatele mõeldud App Centeriga. Sellegi poolest peab Microsoft lähiajal kasutajatele tõestama, et nad suhtuvad GitHubi vastutustundlikult ja oskavad sellega õgesti ümber käia.

Märksõnad
Tagasi üles