Mis on see uus kvaliteet, mida eri IKT investeeringud meie inimestele tagasi annavad? Ühiskondlikult olulised ja tähenduslikud muutused, mis tegi eelmisel kümnendil Eesti e-riigi edukaks, on tänaseks meie arengudokumentidest välja kirjutatud. Palju räägitud põhimõtet «riik kogub andmeid üks kord» (once only) tänases seadusruumis enam sisuliselt kirjas ei ole.
Meie andmevahetuskihi x-tee uuendamise projekt oli riigile tervikuna pikk läbikukkumine. Miks? Sest see oli tehnoloogia uuendamise projekt ilma selgelt püstitatud ärilise eesmärgita.
Millist uut kvaliteeti me soovime saada võttes ette uusi investeeringuid? Kas lihtsalt peenhäälestame suure raha eest ning usume, et oleme jätkuvalt maailma parim e-riik? Seda võib mõelda ainult siis, kui Eestist ja Euroopa Liidust välja ei minda, et vaadata, mida tehakse Hong-Kongis, Singapuris, Austraalias või isegi Ukrainas.
Kui ühiskonna mõjust rääkijad hakkavad rääkima tehnoloogiatest (pilved, blokiahelad, mikroteenuste arhitektuur), siis jääb varju see, miks me tehnoloogiaid tegelikult vajame. Ja kui tehnoloogiainimesed hakkavad arvama, et see kõik ongi selline keeruline asi, millest tavainimesele on raske rääkida, siis on mure seda suurem. Oskus väljendada enda loodu tõelist väärtust inimese jaoks on inseneri olulisemate oskuste hulgas.
Avame avalike teenuste osutamise võimalused erasektorile.
Usun, et ühiskond on küps, et avada teadlikumalt ja laiemalt ennast uutele mudelitele. Kui otsime vastust küsimusele, kust leida juurde tööjõudu, siis ühe olulise võimalusena tuleb leida avaliku teenuse osutamises vorme, mis asuvad avalikke teenuseid osutama erasektori toel.