Avatakse Eesti esimene 5G testvõrk

Eesti isejuhtiva auto esimene ametlik sõit.

FOTO: Sander Ilvest

Tallinna Tehnikaülikooli linnakus avatakse aasta lõpus Eesti esimene 5G pilootvõrk, kuhu oodatakse ettevõtteid ja idufirmasid tulevikuteenuseid arendama ning uusi ärimudeleid testima.

Testvõrgu panevad püsti tehnikaülikool, Ericsson ja Telia.  Telia Eesti tehnoloogiadirektori Kirke Saare sõnul katab loodav võrk ülikiire mobiilse andmesideühendusega terve Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) linnaku, võimaldades täiesti uute teenuste ja lahenduste arendamist.

«Eesmärk on luua 5G-võrgu toel visioon sellest, kuidas parandab see samm meie elu ning kuidas toimib tipptehnoloogia abil üks tuleviku linn koos kõige sinna juurde kuuluvaga. Soovime näidata, kuidas liiklevad ja suhtlevad omavahel erinevad sõidukid, millist mõju avaldavad meie igapäevaelule targad majad ning milline näeb välja liikluspilt, kuhu on kaasatud isesõitvad autod, nutikad liiklusmärgid ja erinevate anduritega varustatud taristu,» selgitas Saar.

Tallinna Tehnikaülikool on tänaseks valmis ehitanud autonoomselt sõitva Iseauto, millest saab üks esimesi koostööprojekte, mida asutakse ühiselt 5G-testvõrgu toel edasi arendama. Koostöö järgmine samm on näidata 2019. aastal, kuidas Iseauto 5G tehnoloogia toel liikleb ning seejuures ümbritseva taristuga suhtleb.

«Koostööprogrammi üks eesmärk on käivitada TalTechi linnakus 5G-võrk ning luua keskkond, kus ettevõtted ning idufirmad saavad koos ülikooliga arendada ja  testida uusi tooteid ja teenuseid. Siia on oodatud oma uusi tooteid, teenuseid ja ärimudeleid arendama kõik huvitatud ettevõtted,» selgitas TalTechi infotehnoloogia teaduskonna dekaan Gert Jervan.

Tagasi üles