Michael Ludden on töötanud tootejuhina IBM-is, Google'is, Samsungis ja HTC-s, eile oli ta üks võtmeesinajatest Vilniuses toimunud Baltic Mobile Congressil ning seal pidasime maha ka alloleva vestluse.
Kus läheb teie hinnangul piir inimintelligentsi ja tehisintelligentsi vahel?
Vahe on üsna selge. Tehisintellekt on täna inimese juhitud ja otsuste tegemine on jätkuvalt inimeste peas. Võtame või Google’i otsingu: see annab pakub meile inimvõimetest palju kiiremini info näiteks Vilniuse elanikkonna suuruse kohta, kuid inimene võtab selle informatsiooni ja teeb kognitiivsed järeldused, kas see on suur või väike linn. Kui Google hakkaks selliseid otsuseid tegema meie eest, alles siis peaksime olema murelikud – kuid me pole sinnamaani veel jõudnud. Kognitiivne mõtlemine on ikka veel inimeste pärusmaa.
Mida mina ja teie jääme tegema alati paremini, kui robotid iial suduavad teha?
Maailma efektiivseim ja võimsaim masin on ikka ja alati bioloogiline kompuuter nimega inimaju. Ainult inimaju on võimeline otsustama, mida järgmiseks õppida ja mida mitte. Selle pinna all peitub tohutult võimeid. Meie teadvus ja viis, kuidas me mõtleme, on vaid jäämäe tipp. Peaksime ehitama maailmajao suuruse superkompuutri, et see oleks meie ajuga vähegi võrdväärne.
Inimkond on hakanud järjest rohkem eksperimenteerima meie DNA-ga ja proovib luua superkompuutreid, mille arhitektuur on sarnane inimajule ja mis jäljendab inimmõtlemist.
Me loome tõesti roboteid enda näo järgi ja praegu me oskame veel ennustada, mida nad järgmiseks teha. Samas areneb masinate iseõppimine tohutu kiirusega ja ühel hetkel jõuame punkti, kus inimene enam ei oska robotite järgmisi samme ette näha. Olete te mures?